مدل اطلاعات پروژه (PIM) چیست؟

مدل اطلاعات پروژه (PIM) چیست؟

مدل اطلاعات پروژه (PIM) چیست؟

مدل اطلاعات پروژه (PIM) چیست؟ ما بررسی می‌کنیم که چگونه داده‌ها بر روی یک پروژه طراحی و ساخت و ساز قرار میگرند تا چگونگی شکل گیری یک مدل طراحی اولیه  و در نهایت تبدیل به یک مدل ساخت‌وساز مجازی می‌شود.

PAS ۱۱۹۲ ۲: ۲۰۱۳ استاندارد را برای مدیریت اطلاعات پروژه‌های ساخت‌وساز با استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان ، الزامات تحویل پروژه را در زمان تحویل پروژه‌ها به BIM سطح ۲ تعیین می‌کند .PAS مدل اطلاعات پروژه (PIM) را به این صورت تعریف می کند:مدل اطلاعاتی  در طول فاز طراحی و ساخت‌وساز یک پروژه توسعه می یابد.

چگونه PIM در طول چرخه عمر پروژه تکامل پیدا می کند؟

مدل اطلاعات پروژه به طور تدریجی در طول چرخه عمر پروژه گسترش می‌یابد که به عنوان یک تفکر طراحی شروع می‌شود و برای تبدیل شدن به یک مدل ساخت‌وساز مجازی توسعه می‌یابد. این مدل ساخت‌وساز مجازی به تامین کنندگان ساخت‌وساز منتقل می‌شود که مدل را به کارفرمایان در زمان تکمیل پروژه تحویل خواهند داد.

در مراحل اولیه، PIM به احتمال زیاد شامل تعدادی از عناصر عمومی است که از طریق نمادها یا نمودارهای تجمع ساده نمایش داده می‌شوند. احتمالا بیشتر عوامل بحرانی یک پروژه در مراحل اولیه آن رخ میدهد که باید به طور دقیق این عوامل را بیان کنند تا تصمیم گیری ها را اعلام کنند.همانطور که پروژه پیشرفت می‌کند، سطح جزییات بیشتر میشود و دیگر اطلاعات اضافی نیز حذف خواهد شد.

چه چیزی باعث توسعه PIM می شود؟

مدل اطلاعات پروژه مطابق با برنامه تحویل اطلاعات اصلی ( MIDP )توسعه داده می‌شود.خروجی‌های اطلاعات PIM از طریق یک سری تبادل اطلاعات و یا قطره اطلاعات به کارفرما تحویل داده خواهند شد. این افت به طور موثر به عنوان پست‌های اجرایی برای پروژه عمل می‌کند و تحت نظارت مدیر اطلاعات قرار می‌گیرد.

این مراحل باید با فرایندهای تصمیم‌گیری کارفرما مطابق با الزامات اطلاعات  و قرارداد های تکمیلی BIM هماهنگ شوند. این تبادلات در اسناد مانند حوزه CIC خدمات کد گذاری می‌شوند.

چه ارزیابی باعث میشود که داده‌ها مبادله می‌شوند؟

مهم است که فرایندها، رویه‌ها و مسئولیت ها برای اعتبار سنجی داده های دریافت‌شده در هر یک از ورودی های مرحله با توجه به دقت، انطباق با استانداردها، یکپارچگی، تداوم و کامل بودن ایجاد شوند. این الزامات باید در  ( EIR ) و با رویه‌های اعتبار سنجی برای محیط داده‌های مشترک ( CDE )، برای کل تیم پروژه تنظیم شود.

چه چیزی در PIM موجود است؟

زمانی که برای BIM سطح ۲ کار می‌کنید، مدل اطلاعات پروژه احتمالا شامل یک مدل اطلاعات ساختمان متحد و انواع داده‌ها و اسناد غیر گرافیکی است. معمولا PIM شامل گستره‌ای از مدل‌های مبتنی بر دامنه است که تا حدی با استفاده از داده‌های مدل اطلاعات مشتری ( که به عنوان یک نهاد جداگانه وجود دارد ) بدست‌آمده است

بدیهی است گرفتن  اطلاعات به طور موثر از ابتدا این اطمینان را میدهد که تیم های طراحی، نظارتی، ساخت و تامین، قادر به همکاری موثرتر میشوند  و میتوانند از اطلاعات  ساختار یافته و یکپارچه به خوبی استفاده کنند.

پس از تکمیل PIM چه اتفاقی برای آن می‌افتد؟

در مرحله تکمیل، عناصر PIM بر اساس اطلاعات مورد نیاز کارفرما به مدل اطلاعات دارایی (AIM)  منتقل می شوند.PAS ۱۱۹۲: ۳ مشخص می‌کند که چگونه اطلاعات از مدل اطلاعات پروژه ( PIM ) به مدل اطلاعات دارایی ( AIM ) منتقل می‌شود.

نویسنده :

گروه ایران بیم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *