تشخیص برخورد در BIM

تشخیص برخورد در BIM

تشخیص برخورد در BIM

تشخیص برخورد در BIM ،  یکی از مزایای کلیدی BIM توانایی تشخیص برخوردها در مراحل اولیه  پروژه شما است که شما میتوانید بسیار ساده‌تر، ارزان‌تر و با صرف زمان کم‌تری آن را اصلاح کنید.

کلش گیری (CLASH)چیست؟

در طراحی یک برخورد زمانی رخ می‌دهد که اجزای ساخته‌شده با یکدیگر هماهنگ نیستند. در یک فرآیند BIM این برخوردها می‌تواند به راحتی در طول مرحله طراحی پروژه قبل از شروع کار در سایت دیده شود.

چرا درگیری رخ می دهد؟

طیف وسیعی از رشته‌ها گرد هم می‌آیند تا بر روی جنبه‌های مختلف پروژه‌های ساخت‌وساز کار کنند. با استفاده از مدل معماری به عنوان یک نقطه شروع، یک مهندس سازه، مهندس محیط‌زیست، مهندس مکانیک و الکتریکال ( و بسیاری دیگر ) هر کدام مدل خودشان را تولید می‌کنند. هر مدل از مجموعه‌ای از فایل‌ها، اسناد و اطلاعات ساختار یافته حاوی داده های غیر هندسی در مورد آنچه که  ساخته شده‌است ، تشکیل خواهد شد . تمام این دارایی‌ها به عنوان نسخه کپی دیجیتال به هم متصل می‌شوند. این کار ابتدا نشان می‌دهد که چه چیزی طراحی شده‌است و در نهایت آنچه که ساخته و نصب شده‌است را نشان خواهد داد.

در فرآیند BIM سطح ۲، مدل‌های متحد تولید شده توسط تیم‌های منفرد ( در فواصل قبل از تعیین ) به یک مدل اصلی که درون محیط داده‌های مشترک ( CDE ) قرار می‌گیرد ادغام می‌شوند. با استفاده از اطلاعات بسیاری از مدل‌ها برای تشکیل یک مدل اصلی گرد هم می‌آیند، در گیری آن ها اجتناب ناپذیر است که باید حل شوند.

نوع درگیری ها چگونه است؟

زمانی که تصور میکنیم درگیری‌ها اتفاق میافتد معمولا به دو جزء که در همان فضا قرار دارند، فکر می کنیم. این ها اغلب به عنوان یک برخورد سخت شناخته می‌شوند برای مثال ستونی که از طریق یک تیر فولادی  هر دو دیوار یا لوله را به هم متصل میکند ممکن است برخود داشته باشند این نوع برخوردها می‌تواند وقت گیر و پر هزینه باشد اگر فقط در محل کشف شود.

یک برخورد نرم زمانی رخ می‌دهد که فضای کافی برای یک عنصر که هندسه ی مخصوصی دارد داده نمی‌شود و یا منطقه بافر آن شکسته می‌شود. به عنوان مثال، یک واحد تهویه مطبوع ممکن است نیاز به مجوزهای ویژه برای نگهداری، دسترسی یا ایمنی داشته باشد . با توجه به داده‌های کافی هدف، نرم‌افزار می‌تواند برای چک کردن پایبندی به مقررات و استانداردهای مربوطه مورد استفاده قرار گیرد.

انواع دیگر برخورد ممکن است شامل زمان‌بندی پیمانکاران، تحویل تجهیزات و مواد، و اختلافات زمانی عمومی باشد. این‌ها اغلب به عنوان ” برخوردهای گردش کار یا ۴ بعدی نامیده می‌شوند.

چگونه می توان از درگیری ها اجتناب کرد؟

اجتناب از برخورد، بخش مهمی از فرایند طراحی و ساخت است. مستند سازی مجموعه ای از روش های استاندارد در برنامه اجرایی BIM (BEP) و تعیین روش های هماهنگی در الزامات اطلاعات کارفرما (EIR) به عنوان بخشی از اسناد قرارداد پروژه ضروری است.

بنابراین، برنامه‌های اجرای BIM توسط تامین کنندگان نوشته شده‌اند . در طول فرآیند طراحی و ساخت‌وساز، مدیران رابط تیم باید تصمیمات طراحی و برخوردها را ارزیابی کنند تا ببینند که آیا می‌توانند آن‌ها را به صورت داخلی حل کنند، و در کجا این کار را نمی توان انجام داد، مدل‌های جداگانه ممکن است برای بازبینی با یک راهنمای طراحی ترکیب شوند.

چگونه درگیری ها مشاهده می شود؟

در فرایند طراحی سنتی متخصصان  بر روی نقشه های جداگانه کار میکنند و آنها را تولید می کنند که در زمان بازرسی ها هماهنگی ها برای بررسی سازگاری یا عدم سازگاری مورد بررسی قرار می گیرند. این امر غیرمعمول بود که درگیری ها تنها در محل ساخت و ساز با پتانسیل هزینه ها و تاخیر های زیادی دیده می شد.

در یک فرآیند BIM سطح ۲، یک سری از مدل‌هایی تولید و هماهنگ با داده‌ها استفاده می‌شوند تا یک مدل اصلی را تولید کنند. نرم‌افزار مدل‌سازی BIM و ابزارهای یکپارچه‌سازی BIM به طراحان اجازه می‌دهد تا وقتیمدل‌هاترکیب میشوند  مدل‌های خود را کنترل کنند.

نرم‌افزارهای تشخیص برخورد روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند و به کاربر اجازه می‌دهد تا در زیر مجموعه‌های خاص ( عناصر ساختاری علیه دیوارها، برای مثال ) و برای طراحان در صفحه نمایش داده شوند ( اغلب در رنگ‌های فعال ).

برخی از درگیری های هندسی همیشه قابل قبول هستند (فکر  کنید چراغهای سقف کاذب، لوله های تعبیه شده در داخل دیوارها) و قوانین نرم افزاری که بر روی داده های جسم جاسازی شده جلب می شود می توانند این نوع برخورد ها را پررنگ کنند و شما میتوانید آنهارا به اصطلاح کلش گیری کنید. 

آینده ی تشخیص برخورد چه خواهد بود؟

ابزارهای نرم‌افزاری به احتمال زیاد به پیچیده‌تر شدن داده‌ها در قالب‌های استاندارد تبدیل خواهند شد. با این حال، بزرگ‌ترین پتانسیل برای بهبود با سطح ۳ BIM وجود دارد. کار بر روی یک مدل ساختمان هماهنگ ( به جای مدل‌های مختلف متحد که برای تشکیل یک مدل کامل در مراحل مهم با هم جمع شده‌اند ) باید به این معنا باشد که تعداد برخوردهای پروژه به شدت کاهش می‌یابد.

نویسنده:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *