دیکشنری داده های BuildingSMART چیست؟

دیکشنری داده های BuildingSMART چیست؟

دیکشنری داده های BuildingSMART چیست؟ داشتن درک مشترک از مفهوم ساخت و ساز  برای ارائه پروژه‌ها بسیار مهم است. ما دیکشنری داده‌ها را بررسی می‌کنیم که عبارات و ویژگی‌ها را ترسیم کرده و ارتباطات قدرتمندی را می‌سازد.

ساخت و ساز یک صنعت لبریز از اصطلاحات فنی است، درک این که کدام یک از این واژه‌ها ، مفهوم برابری دارند و یا متمایز هستند در راس ارتباطات شفاف قرار دارد.هنگامی که متوجه شدید درک این موضوع بسیار ضروری است و به اهمیت آن پی بردید، میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید و مشتریان شما نا امید نمیشوند. دیکشنری داده‌ها ابزاری است که به دنبال ارایه این هدف است .

استانداردهای BuildingMM BIM کدامند؟

دیکشنری داده‌ها به عنوان یکی از سه استاندارد BIM  توسط buildingSMART توسعه‌یافته است. این‌ سه استاندارد عبارتند از :

کلاس‌های بنیاد صنعت ( IFC )

دفترچه راهنمای تحویل اطلاعات ( IDM )

دیکشنری داده‌ها ( bSDD )

در مجموع این استانداردها، فرمت ( IFC )، فرآیند ( IDM ) و معنای ( bsDD ) اطلاعات مبادله‌شده را در پروژه‌های ساخت‌وساز فراهم می‌کنند.

دیکشنری داده های buildingSMART چیست؟

به طور خلاصه، دیکشنری داده‌ها buildingSMART یک کتابخانه راجب تمام اموری است که با ساخت‌وساز انجام می‌شود. این کتابخانه به کاربران اجازه می‌دهد تا اشیا را در محیط ساخته‌شده و ویژگی‌های خاص خود شناسایی کنند.

این دیکشنری به عنوان یک ابزار نقشه‌برداری معنایی عمل می‌کند که براساس معنای آن‌ها به مفهوم ساخت‌وساز است.به عنوان مثال، اگر ما یک  درب’ را   درب صدا کنیم، ابزار درک می‌کند که این کلمات هر دو یک معنی را میدهند این معانی میتواند یک مانع برای یک جسم در حال حرکت، لغزش یا گردان در ورودی ساختمان، اتاق، یا وسیله نقلیه ، یا در چارچوب یک کمد باشد.

دیکشنری bSDD  توانایی ترجمه ی این نوع ارتباطات را دارد . دیکشنری این کار را با جدا کردن کلمات ( به هر زبانی ) از معانی آن‌ها با شناسایی مفاهیمی که کلمات نمایش می‌دهند انجام می‌دهد.

به عنوان مثال، کلمه تیر می‌تواند معانی زیادی ( مفاهیم ) مانند پرتوی از نور یا یک تیر ساختاری داشته باشد.دیکشنری داده‌ها پس از شناسایی مفهوم، کلمات را به مفاهیم مرتبط می‌کند و در انجام این کار اطلاعات در یک زبان می‌تواند به زبان دیگری با مفهوم دست‌نخورده  ترجمه شود.

مزایای دیکشنری bsDD چیست؟

تاسیس یک کتابخانه زبان فنی مشترک، پتانسیل آن را دارد که به طور قابل‌توجهی سطح هم‌کاری در صنعت ساخت‌وساز را بهبود بخشد و ارتباطات را بهبود بخشد.جدا از یک ابزار مفید به عنوان بخشی از جریان کار BIM، نقطه فروش اصلی bSDD توانایی متحد کردن استفاده از اصطلاحات فنی بدون در نظر گرفتن زبان مورد استفاده است.در انگلستان، فرانسه، آلمان یا سوئد ممکن است واژه‌های متفاوتی برای توصیف آن داشته باشند ، اما همگی به درکی مشترک از آنچه در واقع است اشاره دارند.

فرهنگ لغت داده های BuildingSMART چیست؟

ابزار دیکشنری bsDD چگونه کار می‌کند؟

این شناسه جهانی منحصر به فرد (GUID) است که برای bsDD بسیار مهم است. این شناسه به صورت الگوریتمی تولید می شود و به عنوان یک شماره سریال وابسته به زبان خاص اختصاص داده شده به هر اصطلاح یا تعریف در bSDD عمل می کند.

GUID به عنوان یک پدیده منحصر به فرد عمل می کند که امکان پیدا کردن مفاهیم، پیگیری روابط و دقت نگهداری داده ها را بدون خطر مخلوط کردن مفاهیم فراهم می کند. GUID می تواند برای ذخیره سازی و تبادل اطلاعات در فایل های مدل مورد استفاده قرار گیرد و تضمین می کند که مفهوم مبادله دقیقا همان چیزی است که فرستنده یا گیرنده انتظار دارد.

چگونه می توانم از bsDD استفاده کنم؟

فرهنگ لغت داده‌ها برای همه و بین‌المللی در نظر گرفته شده‌است. این براساس یک چارچوب مفصل زبان مستقل است که می‌تواند توسط ارایه دهندگان نرم‌افزار شخص ثالث برای ایجاد کتابخانه‌های شخصی خود برای ذخیره‌سازی اطلاعات ساخت‌وساز، اجازه دادن به مشتریان، طراحان، مشاوران و پیمانکاران در یک طرف و تولید کنندگان محصولات و تولید کنندگان از سراسر جهان برای به اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات محصول مورد استفاده قرار گیرد.

یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی ( API ) به صورت آنلاین برای هر کسی که به یکپارچه‌سازی خدمات با خودشان علاقمند است ، در دسترس است. علاوه بر این ، فرهنگ لغت می‌تواند به صورت آنلاین قابل‌استفاده و جستجو شود:

buildingSMART Data Dictionary search

buildingSMART Data Dictionary browse

نویسنده:

گروه ایران بیم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *