چرا BIM ارزش سرمایه گذاری برای شرکت شما را دارد؟ (قسمت اول)

چرا BIM ارزش سرمایه گذاری برای شرکت شما را دارد؟ (قسمت دوم)

چرا BIM ارزش سرمایه گذاری برای شرکت شما را دارد؟ (قسمت دوم)

چرا BIM ارزش سرمایه گذاری برای شرکت شما را دارد؟ (قسمت دوم) ، در حالی که BIM به طور فزاینده‌ای در معماری به یک نیاز تبدیل می‌شود، تعیین کمیت منافع آن برای صنعت دشوار است. در حال حاضر، هیچ روش استانداردی برای محاسبه بازگشت BIM بر سرمایه ( ROI )  به دلیل پیچیدگی‌های محاسبه وجود ندارد  بسیاری از شرکت‌ها هیچ شیوه‌ ی ارزیابی ثابتی را برای تعیین سود پولی که فن‌آوری برای آن ها به عمل آورده‌است ، اتخاذ نکرده اند.

درک مزایای BIM

مزایای بلند مدت BIM به شرکت‌ها به لطف تغییرات در فرآیندهای داخلی ناشی از گردش کار منحصر به فرد BIM حاصل می‌شود. این تغییرات به روش‌های مختلفی در شرکت رخ می‌دهد و به طور کلی عوامل نامحدودی را ایجاد می‌کند که برای محاسبه ROI کمی تعیین می شود، از جمله:

 کاهش خطاها.

بهبود تحویل پروژه از طریق استفاده موثر از منابع، بهبود ایمنی و زمان‌های دقیق که منجر به درآمد خالص کلی می‌شود.

افزایش صلاحیت پرسنل، به عنوان طراحان با استعداد بیشتر تمایل به کار با شرکتی دارند که با آخرین فن‌آوری کار می‌کند و همچنین باعث ماندن کارکنان  می‌شود.

در حالی که این تغییرات لزوما منجر به سود بزرگ‌تر نمی‌شوند، کمی کردن این مزایا در ارزیابی ROI آن‌ها به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا در درک این که چگونه می توان نوآوری تکنولوژی را به طور استراتژیک ترکیب کرد تا به پیشرفت در سطوح آینده و بلوغ BIM کمک کند . در یک مطالعه Autodesk متوجه شد که بلوغ سطح یک شرکت با گزارش‌های آن‌ها از بازدهی بالا هم‌بسته بود: اکثریت کاربران BIM با بلوغ بالا، بازدهی بالایی را گزارش کردند، در حالی که تنها ۲۰ ٪ از کاربران BIM با بلوغ پایین می‌توانند چنین ادعایی را داشته باشند ، که نشان می‌دهد BIM یک سرمایه‌گذاری است که نیازمند صبر و تعهد است.

چرا BIM ارزش سرمایه گذاری برای شرکت شما را دارد؟ (قسمت دوم)

بلوغ  BIM

با این حال، این گزارش Autodesk جالب توجه است با این مضمون که شرکت‌هایی با سطح بلوغ  BIM سخت تر نرخ بازگشت سرمایه ROI خود را اندازه گیری میکنند. در برخی از  شرکت‌ها، که رویکردهای دقیقی برای بازدهی سرمایه داشتند، جریان کار شرکت‌ها را به گونه‌ای تغییر داده بودند که دیگر اندازه‌گیری BIM را برای تصمیم‌گیری مهم نیافتند. یک مدیر BIM ساخت‌وساز می‌نویسد:

ما متوجه شدیم که با ۳ تا ۵ بار تسویه‌حساب  ارقام دلاری که در پروژه قرار دادیم  آن ها را بدست آوردیم. در نهایت ما به نقطه‌ای رسیدیم که ما یک دانش ذاتی داریم که برای BIM ارزش دارد .”

در این نقطه، ROI برای مطلع کردن تصمیمات در خصوص استراتژی‌های خاص استفاده می‌شود که در آن BIM یک جز فرض شده ، به جای استفاده برای اعتبار بخشیدن به سرمایه‌گذاری اولیه آن‌ها در BIM است.

برخی از مزایای BIM

برای استفاده از مفهوم ROI به منظور تصمیم گیری هوشمند در خصوص پذیرش فناوری، شرکت‌ها می‌توانند از اقدامات محسوس BIM مانند افزایش بهره‌وری طراحی از اسناد  هماهنگ پارامتریک یا تعداد کمتری سفارش‌های تغییر طراحی استفاده کنند، با بیشترین آگاهی از این معیارها صرفه‌جویی در هزینه ها از طریق کاهش میزان ساعات صرف‌شده در یک پروژه، یا کاهش زمان کلی پروژه است. در اینجا چند مثال از نحوه تعیین این مساله وجود دارد:

برای یک مزیت کمی از قبیل استفاده موثر از منابع به دلیل بهبود اندازه ی تیم و تمرکز در طول مرحله ساخت‌وساز، شرکت ممکن است تخصص تیم BIM را افزایش دهد. سپس شرکت می‌تواند زمان سرمایه‌گذاری شده در وظایف خاص را پی‌گیری کرده و معیارهای موجود برای معیارهای قبل از موجود شرکت را برای پروژه‌های قابل قیاس مقایسه کند. این می‌تواند بازخوردی درباره اثربخشی این استراتژی فراهم کند.

برای عوامل کمی کیفی مانند درک حوزه طراحی پروژه یا سطح راحتی مالک ” ، معیارها را می توان با ردیابی یک امتیاز که از طریق یک پرسشنامه برای کارکنان در نقاط کلیدی در جدول زمانی پروژه تعیین می‌شود ، اعمال کرد.

چرا BIM ارزش سرمایه گذاری برای شرکت شما را دارد؟ (قسمت دوم)

نتیجه‌گیری

در حالی که این یک فرآیند مستقیم نیست، اندازه‌گیری بازده سرمایه‌گذاری BIM یک روش مهم است که فراتر از تعیین اینکه آیا هزینه‌های اولیه انتقال شما به BIM ارزشمند است یا خیر. محاسبه بازدهی شرکت تان با هدف قرار دادن منافع، پی‌گیری سرمایه‌گذاری‌ها، و اندازه‌گیری بازده به شما کمک می‌کند تا بر روی چگونگی اجرای بهترین فن‌آوری‌های BIM و شیوه‌های خاص برای جایگاه خاص شرکت تان در بازار تمرکز کنید.

 

 

 

 

 

 

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *