BIM Implementationپیاده‌سازی BIM: مشکلات، چشم‌انداز و استراتژی‌ها

مشکلات، چشم‌انداز و استراتژی‌های پیاده‌ سازی BIM چیست؟

پیاده‌ سازی BIM: مشکلات، چشم‌انداز و استراتژی‌ها

همانطور که میدانید از کامپیوترها و فناوری تاکنون در صنعت BIM بسیار استفاده شده است. پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی و سخت افزار های کامپیوتری و بهبود های بی‌شمار فرایند مدلسازی نه تنها جنبه گرافیکی، بلکه جنبه‌های غیر گرافیکی چرخه طراحی ساختمان را قوی تر کرده‌اند.متخصصان طراحی و شرکت‌ها در حال حاضر با مزایای هیجان‌انگیز و قابل‌ و مشاهده و اندازه‌گیری  این فن‌آوری انقلابی مواجه هستند. همچنین مدلسازی ساده  ساختمان ( SBM ) و مدل‌سازی مجازی ساختمان  ( vbm ) نیز شناخته شده‌است.

هدف در اینجا، بهبود بهره‌وری کاربر در طراحی ساختمان و اجرای پروژه سریع‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر است. پیاده‌سازی فن‌آوری‌های BIM زمینه ساز تغییر استراتژیک در مدل عملکرد کسب‌وکار تا کنون شده است. شرکت‌ها چارچوب‌های استراتژی را ایجاد کرده‌اند که به آن‌ها کمک می‌کند به راحتی با واقعیت‌های عملی پیاده‌ سازی BIM تطبیق یابند. اکثر کارکنان این سازمان‌ها به کار کردن با آن یا در کنار آن و یا با  لمس sheet layout  و line blocks برای چاپ عادت‌کرده اند.

پیاده‌سازی یک تکنولوژی جامع کاملا متفاوت در این محیط خواستار تصمیم‌گیری راهبردی خردمندانه در خصوص بخشی از مدیریت شد. مهم‌تر از همه، استفاده از دانش و تجربه موجود برای اجرای بدون دردسر مدل کاری موجود , هسته این استراتژی را تشکیل دهد .

علاوه بر این، عملکرد های موازی و یا چندگانه در همان دفتر یک چالش کارکنان را تشکیل می دهند. با یک پلت فرم نرم‌افزاری مانند CAD، هر عضو پرسنل در دسترس است تا بر روی یک پروژه مرتبط کار کند. با این حال، در اجرای نرم‌افزار BIM، تنها یک گروه کوچک از اعضای تیم در دسترس خواهند بود. بنابراین، پروژه‌های آزمایشی BIM یا آموزش در BIM باید با توجه به اندازه، زمانبندی و در دسترس بودن اعضای تیم انتخاب شوند. این تقسیم عضو تیم می‌تواند به قیمت یک تیم سازمان و زمان billable هزینه داشته باشد .

شرکت‌های بزرگ و متوسط می‌توانند هزینه aligning تیم برای BIM را تقبل کنند ، زیرا آن‌ها در نقاط خاصی از نیروی کار مکمل خواهند داشت. شرکت‌های کوچک‌تر این مشکل را برای دستیابی به این مشکل پیدا خواهند کرد. از آنجا که آن‌ها قادر به انجام یک تیم کامل به نرم‌افزار BIM در یک زمان یا حتی بیش از یک دوره زمانی نیستند. یک گزینه مناسب برای آن‌ها این است که به دنبال تخصص ساحلی در این زمینه باشند. اهرم نفوذ در خارج از تجربه و تخصص به آن‌ها کمک خواهد کرد تا تیم‌های خود را سالم نگه دارند ، یکپارچگی بهتر فن‌آوری‌های BIM در مدل کسب‌وکار خود را تسهیل کنند و کل ساعت‌های قابل پرداخت ( billable ) را ذخیره کنند.

اگر چه نرم افزار BIM مزیت قابل ملاحظه ای را ارائه می دهد، درصد پذیرش آن بسیار پایین است. در حال حاضر این میزان در حال افزایش است – مصرف BIM در سال ۲۰۰۳ به میزان سه درصد افزایش یافته است، در سال ۲۰۰۵ ۶ درصد و در سال ۲۰۰۶ ۱۱ درصد است. در مقایسه با سیستم های ۲D CAD سنتی، سیستم های BIM پیچیده تر هستند. متخصصان موجود با استفاده از ابزارهای پیشنهادی توانمند مانند سیستم های CAD آشنا هستند. عدم وجود استانداردهای صنعتی نیز مانع فرایندهای ساخت و ساز مشترک و اجرای موثر BIM می شود. علاوه بر این، فقدان تخصص نیز چالشی برای شرکت‌هایی است که می‌خواهند برپایه نرم‌افزار BIM کار کنند.

پذیرش و اجرای نرم افزار BIM کاملا چالش است، اما هنگامی که BIM اجرا می شود، توانایی تولید را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. BIM به راحتی ایجاد تصاویر، بخش ها و ارتفاع را آسان می کند و این اطلاعات را در فرایند ساخت و ساز بیشتر در اختیار می گذارد.

بدیهی است که چالش‌ها در ارتباط با قابلیت نرم‌افزار BIM به وجود نمی‌آیند ، بلکه در اجرای موثر این نرم‌افزار در سیستم‌های موجود و آموزش و تجهیز تیم‌ها با مهارت‌های لازم برای اهرم از مزایای متعدد آن است. BIM یک نرم‌افزار پیچیده است، تیم‌های طراحی به ندرت زمان برای یادگیری و اتخاذ سیستم‌های پیچیده را دارند. همچنین، بیشتر برنامه‌های جدید برای افرادی ساخته می‌شوند که دانش عمیقی از چگونگی ساخت ساختمان‌ها دارند.

BIM فرصت‌های آلمان پایه خاص را فراهم می‌کند :

 1. در واقع طراحی یا ویرایش سازه‌های موجود / تاسیسات
 2. حذف مشکلات و پیش‌بینی عملکرد
 3. عملا ساخت‌وساز و عملیات قبل از اجرای فیزیکی را تحریک می‌کند
 4. مستندسازی طراحی مختصات
 5. عبارت است از ساخت مختصات برای کاهش زمان ساخت‌وساز و حذف دستورها تغییر
 6. اطلاعات زمانی را به عنوان بخشی از فرآیند وارد کنید و از آن در سراسر چرخه عمر و فراتر از آن استفاده کنید .
 7. برنامه‌ریزی استراتژیک با برداشت اطلاعات کسب‌وکار و اطلاعات عملیاتی
 8. ترکیب اطلاعات مکانی و ساختمان برای برنامه‌ریزی، توسعه و واکنش اورژانسی
 9. اطلاعات ساختمان محصول برای استفاده در برنامه‌نویسی و طراحی

BIM به کاهش قابل‌توجه زمان چرخه تحویل پروژه با تسهیل ارتباطات و مدیریت زمان تحویل کمک می‌کند. زمانی که پیاده‌ سازی BIM به همراه مفاهیم ناب اتخاذ شود، BIM به کاهش هزینه چرخه ساخت کمک می‌کند. بر طبق گفته شرکت غفاری Associates، مصارف ساختمانی عبارتند از:

 1. اصلاحات – خطاهای بازبینی و بازخوانی در طراحی، اما کشف تنها در مرحله ساخت و ساز
 2. تولید بیش از حد – اجرای وظیفه پیش از برنامه و در نتیجه تداخل با سایر کارهای عملی و برنامه ریزی شده است
 3. تحرک – زمان و تلاش در حمل و نقل از دست رفته به دلیل حرکت از دفتر و به دفتر دیگر برای برداشتن برنامه ها، ابزار و مواد
 4. جابجایی مصالح – مواد متحرک از یک مرحله به دیگری یا از یک خدمه به دیگری
 5. انتظار – تیم ها در انتظار تجهیزات، برنامه ها، آموزش، مواد و غیره
 6. پردازش – گزارش غیر ضروری، اعلانات سفارشات مواد یا هماهنگی بیش از حد
 7. فهرست – مواد از پیش در محل بسیار پیش رفتند

صرفه جویی در هزینه ها با اجرای BIM

استراتژی‌های اجرا

معرفی و اجرای BIM می‌تواند سریع و بدون دردسر باشد، اگر همراه با مقدار مناسب برنامه‌ریزی و آماده‌سازی پیش برود. این مقدار درست کاملا براساس عملکرد و اهداف یک شرکت مشخص خواهد شد. درست مانند هر معمار، شرکت و طراحی منحصر به فرد و متفاوت هستند، BIM برای هر شرکت اجرا می‌شود؛ معمار و طراح نیز منحصر به فرد و متفاوت خواهند بود.

شرکت های کوچکتر چالش های بزرگتری نسبت به همتایان بزرگشان دارند، زیرا کارکنان تولید خود را به سایر استودیو ها منتقل می کنند. بنابراین، طراحان و اعضای تیم باید تغییرات گردش کار را پذیرا باشند.. برای شرکت‌های کوچک ، اجرای BIM به برنامه‌ریزی چالشی و اجرای اختصاصی این برنامه‌ها نیاز دارد. همچنین، آن‌ها باید از روش‌های اندازه‌گیری موفقیت و شکست این برنامه‌ریزی و استراتژی آگاه باشند. این برنامه‌ریزی نیاز به بینش در برنامه زمانبندی کوتاه‌مدت پروژه دارد. ارزیابی موفقیت یا شکست پیاده‌سازی را می توان با recreating طراحی قبلی با استفاده از تکنولوژی و رویه‌های جدید مورد قضاوت قرار داد.

الزامات بودجه نیز یک مانع برای شرکت‌های کوچک‌تر هستند. هنگام اجرای نرم‌افزار جدید، سخت‌افزار مانند ایستگاه‌های کار و سرور نیز می‌تواند به درجه‌بندی کمک کند. به علاوه، ساعات billable که در طول سیستم پخش می‌شوند همیشه یک نگرانی است ، به خصوص برای شرکت‌های کوچک‌تر با زمان‌های پروژه کوتاه‌تر.

بنابراین ، شرکت‌های کوچک‌تر می‌توانند به دنبال بهره‌برداری از تخصص فراساحلی و سرمایه‌گذاری‌های زیر ساخت‌ها در خصوص اجرای BIM باشند. از آنجا که این شرکت‌ها متخصصانی در فن‌آوری BIM هستند، آن‌ها از استودیوهای کاملا مجهز و افراد توانا برای رسیدگی به هر قسمت استفاده می‌کنند.

حال چه کاری باید انجام بدهیم؟


مرحله ۱

 1.  مقدار سهام و حداکثر مزیت مشتق شده از شما را تعیین کنید
 2. افزایش ارزش خدمات
 3. کاهش زمان چرخه و بهبود کارایی
 4. هماهنگی بهتر بین طراحی، ساخت و ساز و عملیات
 5. تعیین هزینه صرفه جویی شده توسط عدم اجرای BIM تعیین کنید
 6. تعیین اینکه چگونه رقابت با BIM یا بدون BIM مقابله می کند
 7. نوآوری ارائه شده توسط راه اندازی مجدد BIM ادغام، انجمن های حرفه ای و سازمان های صنعتی است


گام ۲

 1.  سرمایه گذاری در آموزش و پرورش و یا استخدام کمک خارجی
 2. استانداردهای موجود مانند استانداردهای ملی CAD، Omniclass ™، UniFormat II و غیره را اعمال کنید
 3. پشتیبانی و شرکت در توسعه استاندارد
 4. قراردادهایی را پیشنهاد کنید که ارزش افزوده را پاداش می دهند
 5. نیازمند و پشتیبانی از امکانات کارکردی بالاتر

 

با پیاده‌ سازی BIM ، تیم شما شروع به توسعه مهارت‌ها و تکنیک‌ها، ایجاد اعتماد به نرم‌افزار، ارزیابی مجدد پروژه‌های فعلی و قضاوت و سرعت کار آینده برای منافع بالقوه و خدمات اضافه می‌کند. این اعتماد به شرکت شما حدود لازم برای زنده ماندن در یک بازار رو به رشد و در حال رشد را می‌دهد.

مترجم : ابوالفضل عیسی زاده

منبع : http://www.architecturalevangelist.com

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *