BIM برای مدیران پروژه

BIM برای مدیران پروژه

BIM برای مدیران پروژه

BIM برای مدیران پروژه Rics  اخیرا یک مقاله  جدید را منتشر کرده‌است که به این موضوع می‌پردازد که چگونه مدیران پروژه می‌توانند BIM را در بین تیم‌های پروژه را به کار گیرند و باعث پیشرفت هرچه سریعتر آن شوند.

BIM برای مدیران پروژه

 گزارش سالانه NBS National BIM  تصویری از پذیرش BIM در یک بازار در حال رشد را نشان می دهد – این آگاهی تقریبا جهانی است و تصویب BIM به طور پیوسته افزایش می یابد. با این حال، منصفانه است  بگوییم تمرکز اصلی  استفاده BIM در طراحی و به دست آوردن کامل ترین پاداش است برای این موضوع باید تمرکز و فوکوس گسترده تر صورت گیرد.این نقطه محل خوبی برای شروع نقش مدیر پروژه است.

با ایفای کدام نقش مدیران پروژه میتوانند در اجرای BIM موفق باشند؟

ارزیابی rics صلاحیت حرفه‌ای را در مدیریت پروژه تاکید می‌کند که “ مدیران پروژه نقشی مرکزی را در روند توسعه ی موفقیت‌آمیز پروژه‌ها ایفا می‌کنند .در جهان BIM، نقش مدیر پروژه مسلما مهم تر از همیشه است. مدیران پروژه های موفق باید ارتباطات، هماهنگی و همکاری در پروژه ها را بهبود ببخشند –چیزهایی که در قلب یک رویکرد BIM رخ میدهد. بنابراین، BIM فرصتی برای بهبود همکاری، مالکیت مشترک و ارائه ی طرح است.

 مدیر پروژه به عنوان تسهیل کننده ی طبیعی می‌تواند متقاضیان را با استفاده از یک محیط داده مشترک راضی کند که داده‌های مشترک خود را به اشتراک بگذارند تا به بازده نهایی دست یابد.

برای رسیدن به این موفقیت، مدیران پروژه باید جلو و مرکز یک بحث سازمانی BIM باشند تا نقش ها، مسئولیت ها و شیوه ی اجرای آنها را مشخص کنند. آنها باید با تغییرات در صنعت – هم در زمان حال و هم در آینده هماهنگ شوند.

مدیران پروژه در ارائه یک پروژه BIM موفق چه نقشی را ایفا می‌کنند ؟

در حالی که مدیر پروژه به طور معمول در طراحی مدل درگیر نیست، اما متعهد است تا اطمینان حاصل کند که عناصر کلیدی مورد نیاز برای ارائه یک پروژه موفق وجود دارند و در حال حاضر  درست هستند همچنین لزوما تا حد زیادی از چرخه عمر پروژه را در بر می‌گیرد.

تحویل یک مدل اطلاعات پروژه ( PIM ) ( که از اهداف طراحی و مدل‌های ساخت‌وساز مجازی تشکیل‌شده ) باید به عنوان بخشی از فرآیند مدیریت پروژه در نظر گرفته شود. این مدیر پروژه است که  مدل اطلاعات دارایی ( AIM ) را تحویل میدهد.

مدیر پروژه باید از طریق پرس و جو، تشویق و اجرای فرایند اطمینان دهد که فعالیت های پروژه به طور صحیح در زمان مناسب توسط اعضای تیم پروژه درست انجام می شود.

مدیران پروژه در تعیین استراتژی کلی BIM برای آینده چه نقشی دارند ؟

نقش مدیر پروژه محوری است و می‌تواند ابزاری باشد. مدیر پروژه پتانسیل این را دارد که یک سازمان را در یک سطح استراتژیک هدایت کند تا نوع تحول سازمانی مورد نیاز برای تسهیل رویکرد BIM  بیشترین مزایا را به ارمغان بیاورد.

برچسب BIM می‌تواند محدود کننده باشد پس از تحولات سازمانی رخ داده میتواند بر روی مردم، فرآیندها و فن‌آوری تاثیر گذارد.در واقع، BIM فرایندی برای اکتشاف فن‌آوری‌های دیجیتال گسترده‌تر است و اینکه چطور میتوان از آن‌ها برای ارائه مزایای کسب‌وکار استفاده کرد. مدیر پروژه این پتانسیل را دارد که در این فرآیند اکتشاف، و نه تنها مجری باشد، بلکه میتواند به پیاده سازی این فرایند بپردازد.

تغییر مدیریت پروژه برای تسهیل ساخت و ساز دیجیتال چگونه است؟

بدون شک ملاحظات جدیدی برای مدیریت پروژه به عنوان یک سازمان برای پذیرش و تعامل با دیگران به عنوان بخشی از یک رویکرد BIM وجود دارد.نقش‌ها و مسئولیت‌ها و همچنین عملکرد مدیریت پروژه ( در سطح سازمانی و پروژه ) باید دوباره ارزیابی شوند.ابعاد خارجی جدیدی برای ارتباط با دیگران برای تسهیل جریان آرام اطلاعات در طول چرخه عمر پروژه وجود دارد.

با تمرکز بر مدل و اطلاعاتی که آن را در اختیار می گذارد، مدیر پروژه مسئول تسهیل فرایند تحویل مدل محسوب می شود.مدیر پروژه نیز با توجه به دیدگاه جامع خود از یک پروژه، به طور ایده‌آل برای پیشبرد اثربخشی عملیاتی در شرایط مدیریت سنتی پروژه و نیز خود فرآیند اجرای BIM قرار داده می‌شود.

این امر نیازمند مدیریت پروژه به عنوان یک رشته برای در نظر گرفتن مفاهیم داخلی و خارجی BIM است. در داخل نیاز به مدیران پروژه برای ارزیابی مجدد نقش، مسئولیت‌ها و عملکرد مدیریت پروژه در سطح پروژه و سازمانی وجود دارد. ظاهرا آن‌ها باید نقش خود را به عنوان یکپارچه ساز پروژه برای تسهیل استفاده از BIM در کل چرخه عمر پروژه‌ها در نظر بگیرند.

نویسنده:

گروه ایران بیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *