طراحی پایدار

BIM و طراحی پایدار

BIM و طراحی پایدار

BIM و طراحی پایدار: پایداری ساختمان به عوامل متعددی ازجمله بازدهی انرژی، کیفیت آب و هوا و انتخاب مصالح بستگی دارد. طبق آمار سازمان انرژی و شبکه ی کارآمدی و تجدید پذیری انرژی U.S، تأثیرات زیست محیطی صنعت ساخت و ساز شگفت آور است بطوریکه این صنعت در برابر تولید ۳۰% از گازهای گلخانه ای و ۱۳۶ میلیون تن ضایعات حاصل از تخریب و ساخت و ساز مسئول است. همچنین عامل ۴۰% مصرف انرژی و ۱۲% مصرف منابع آب شیرین کلیه ی جوامع، همین صنعت است.

BIM و طراحی پایدار هزینه ی توسعه ی پایدار در طراحی

نیاز به پایداری در ساخت و ساز ضروری است. برای ساخت یک ساختمان پایدار، معماران و مهندسین در ابتدا نیازمند توسعه ی طراحی پایدار هستند و طرح آن ها باید برای ذینفعان مختلف توجیه پذیر باشد. دو فاکتور خیلی مهم در این مقوله، تأثیرات زیست محیطی و اقتصادی هستند. پایداری در عین اهمیت باید عملی و امکان پذیر باشد. طراحی پایدار زمانی به ثمر نشسته که تأثیرات مثبتی بر دو حوزه ی فوق الذکر داشته باشد.

پایداری در طراحی نیازمند توجه به فاکتورهای عدیده ای ازجمله زیرساخت های عمرانی و مدنی، طراحی سایت، طراحی معماری و طراحی سیستم های ساختمانی است. اگرچه پایداری عاملی تأثیرگذار در عمر ساختمان است، ولی معماران، مهندسان و توسعه دهندگان باید نسبت به ارزش افزوده توسط هر دلار از سرمایه ی خود حساس و دقیق باشند.

استفاده از تکنولوژی مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) می‌تواند به طور مؤثری به دست یابی به اهداف مذکور کمک کند.BIM به همراه پشتیبانی تکنولوژی مناسب و بهینه، می‌تواند به طور بالقوه ای هزینه ی طراحی پایدار را کاهش دهد. این امر به این دلیل امکان پذیر است که BIM فرصت دستیابی سریع به اطلاعات موردنیاز جهت طراحی و آنالیز آن ها را ایجاد می‌کند.

مدلسازی اطلاعات ساختمان و طراحی پایدار

مزایای استفاده از BIM در طراحی پایدار

BIM امکان به وجود آوردن مدل دیجیتال یا نمونه ی اولیه را قبل از آغاز ساخت و ساز واقعی به معمار می‌دهد. به علاوه، استفاده از BIM مزایای متعددی را هنگام طرح ریزی یک ساختمان پایدار باعث می‌شود که در زیر به چهار نمونه از مهمترین آن ها اشاره شده است:

تصمیم گیری آگاهانه

در طی فرآیند طراحی یک ساختمان، معمار نیازمند است که گزینه های متعددی را در نظر گرفته و با اطلاعات کافی بهترین آن ها را برگزیند.BIM این امکان را به معمار می‌دهد که گزینه های چندگانه ی طراحی را در یک مدل واحد، خلق و یا مطالعه کند. این گزینه ها می‌توانند بر اساس تصمیمات اتخاذ شده جهت طراحی، برای آنالیز حفظ و یا نادیده گرفته شوند.

BIM و طراحی پایدار

آنالیز بهتر و سودمندانه تر

BIM با ایجاد امکان طراحی به کمک گرافیک با وضوح بالاتر، جزئیات با کیفیت تر و رابط مدل سازی سه بعدی، به خلق یک پروژه ی دقیق و مجازی معماری پایدار کمک می‌کند که این مدل برای انجام آنالیزهای متفاوتی مانند ارتقا کمی و تشخیص تصادم بسیار سودمند است. به دلیل سرعت، سهولت و مقرون به صرفگی استفاده از BIM در مدل سازی سه بعدی، معماران معمولاً گزینه های متعددی را خلق کرده و آن ها را برای انتخاب مناسب ترین گزینه برای یک پروژه ی ساختمانی با رویکرد پایدار، باهم مقایسه می‌کنند. به عبارت ساده تر، استفاده ی مؤثر از BIM، این امکان را به معماران و طراحان می‌دهد که چگونگی یک ساختمان پایدار را حتی قبل از آغاز ساخت وساز واقعی، آنالیز و تحلیل کنند.

BIM و طراحی پایدار

دسترسی آسان تر به اطلاعات مورد نیاز

استفاده از مدل طراحی شده با استفاده از تکنولوژی BIM، دسترسی سریع و آسان معماران و طراحان به اطلاعات مورد نیاز جهت خلق یک طرح پایدار را تضمین می‌کند. مدل BIM از ابزارهای پیشرفته ی نرم افزار که امکان پردازش سریع و بازنگری آسان را به طراح می‌دهد، استفاده می‌کند. به کمک این تکنولوژی، می‌توان به انبوهی از اطلاعات ساختمانی مورد نیاز برای تکمیل یک پروژه یا دیگر ملزومات طراحی دست یافت.

تصدیق پایداری آسان تر

مدل طراحی شده با استفاده از تکنولوژی BIM شامل تمامی اطلاعات مورد نیاز برای جنبه های مختلف طراحی پایدار می باشد. این امر اجازه ی خلق جزییات که باعث افزایش دقت در تصدیق پایداری می‌شود را می‌دهد. این مدل همچنین امکان پیگیری خودبه خودی مصالح ساختمانی و کیفیت آن ها که میزان تجدید پذیری شان را مشخص می‌کند، به وجود می آورد.

علاوه بر موارد مذکور، استفاده از BIM به ایجاد یک نقطه تماس و ارتباط واحد و مشترک برای شرکت کنندگان مختلف در پروژه کمک می‌کند. این امر می‌تواند برای اجرای مؤثر یک طرح پایدار بسیار مفید باشد. شاید هم ‌اکنون بهترین زمان برای پذیرش تکنولوژی BIM جهت طراحی و اجرای پروژه های پایدار است.

BIM و طراحی پایدار

منبع: www.buildipedia.com

مترجم: مارال خسروی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *