AIM چیست؟

AIM چیست؟

AIM چیست؟

AIM چیست؟  مدل اطلاعات دارایی یا AIM، در طول چرخه عمر یک پروژه ساخت‌وساز دیجیتال برای چه کسی و چه زمانی استفاده می‌شود.

مدل اطلاعات دارایی یا AIM یک اصطلاح است که برای توصیف مجموعه  اطلاعات جمع آوری شده از همه منابع است که از مدیریت مداوم یک دارایی پشتیبانی می کند.
AIM به عنوان یک منبع واحد اطلاعات اعتباردهنده و تأیید شده که مربوط به دارایی است ساخته شده و در مرحله عملیاتی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این یک اصطلاح است که ممکن است مربوط به یک دارایی واحد، یک سیستم از دارایی های ترکیبی یا کل مجموعه ای از دارایی های سازمان باشد.

 در  گردش کار BIM،  تولید AIM کجا مناسب است؟

PAS 1192 مجموعه ای فرایندهای تعریف شده از اسناد مانند همکاری با استفاده از مدل های مشترک ایجاد شده به استانداردهای مشترک و نیز فعالیت هایی نظیر هماهنگی مدل، مدیریت رابط و مدیریت کیفیت اطلاعات را ارائه می دهد.
مدل اطلاعات پروژه (PIM) در مرحله طراحی و ساخت پروژه در واکنش به الزامات مندرج در اطلاعات کارفرما (EIR) توسعه یافته است.

 PIM به طور معمول شامل یک مدل اطلاعاتی ساختمانی ، طیف وسیعی از داده ها و اسناد غیر گرافیکی است. وقتی به عنوان یک مدل برای طراحی شروع به کار میکنید ، سطح جزئیات افزایش خواهد یافت و در نهایت تبدیل به یک مدل ساخت مجازی خواهد شد که  تمام اشیاء نیاز به تولید، ساخت و نصب دارند.
در تکمیل پروژه، اطلاعات مورد نیاز از PIM به AIM بر اساس فرآیندها و داده های تعیین شده در EIR منتقل می شود. این فرایند در جزئیات PAS PAS 1192: 3 شرح داده شده است.

چه اطلاعاتی در AIM موجود است؟

AIM شامل مدل‌ها، داده‌ها، اسناد و دیگر سوابق مربوط به فاز عملیاتی دارایی است.ممکن است شامل اطلاعاتی در خصوص اهداف اصلی طرح، جزییات مالکیت، کار بررسی شده، جزییات عملکرد عملیات و همچنین مدل‌های سه‌بعدی ایجاد شده بر روی پروژه باشد.

چه کسی و برای چه چیزی از اطلاعات در AIM استفاده می کند؟

اگر نیاز باشد ، AIM باید یک مجموعه اطلاعات کامل دارایی را ارائه کند که در صورت لزوم می تواند توسط  مدیریت سیستم های کامپیوتری (CAFM) مورد استفاده قرار گیرد. این نرم افزار به مدیران ساختمان اجازه می دهد برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر فعالیت هایی را که نیاز به تعمیر و نگهداری فعال و  داشته باشند از جمله  پیکربندی فضاها و مدیریت حرکات ، را کنترل کند.AIM توسط مشتریان، کاربران نهایی و مدیران ساختمان به عنوان یک مجموعه  مرحله به مرحله استفاده و به چرخه عمر پروژه اعمال می شود.تامین کنندگان مدیریت دارایی از داده‌های موجود در AIM برای مدیریت موثر فعالیت‌های خود استفاده خواهند کرد.

چگونه داده‌ها و اطلاعات در سیستم AIM مدیریت‌شده و به روزرسانی می‌شوند؟

( AIM ) در یک محیط داده مشترک ( CDE ) مدیریت می‌شود.

مالک / اپراتور دارایی، باید اطلاعات مورد نیاز در AIM را مشخص کند و این که چگونه آن به روز می‌شود. نظم به روز رسانی به این بستگی دارد که اطلاعات چقدر مهم هستند و هزینه کل و ارزش سطح معین مدیریت اطلاعات باید با دقت در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، داده‌های مربوط به تغییرات سیستم‌ها یا سیستم‌های ایمنی و یا صدور گواهی‌نامه احتمالا نیاز به به روز رسانی های اضطراری بیشتری نسبت به اطلاعات عملکرد دارند که می توان آن‌ها را به عنوان بخشی از یک برنامه منظم به روز کرد.

AIM

با استفاده از این موارد، AIM  ساختار و فرایندی تبادلی است که در   PAS ۱۱۹۲ تحویل داده میشود. یک فرآیند مدیریت اطلاعات موثر ( IMP )، که در PAS ۱۱۹۲: ۲، تعریف می‌شود ، باید برای حفظ تمامیت ( AIM ) تحریک شود. یک مدیر اطلاعات ( که گاهی به عنوان مدیر داده‌ها یا تکنسین داده‌ها یاد می‌شود ) مسیولیت کلی دریافت اطلاعات در حوزه مشترک CDE را خواهد داشت و سپس این اطلاعات را انتشار خواهد داد تا برای همه ی شرکت کنندگان مربوطه در دسترس باشند.

باید اطلاعات موجود در داخل AIM  به طور منظم به روز شود تا از هر گونه تعمیرات، ارتقا، تعمیر و نگهداری، یا انهدام در امان باشد. اطلاعات ارزیابی ( مربوط به عملکرد یا ریسک ) نیز ممکن است نیاز باشد که مرتب به روزرسانی شود. تغییرات در محیط گسترده‌تر ( شامل مقررات، مسئولیت‌ها و مالکیت ) نیز باید منعکس شوند.

نویسنده:

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *