15 امتیاز استفاده از BIM در جهان-ایران بیم

۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان

۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان

۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان: اختلاف در دانش مدل سازی اطلاعات ساختمان بر این موضوع دلالت دارد که هنوز نمی توان مطالعه ای ترتیب داد که همه ی کشورهای جهان را تحت پوشش قرار دهد. با این وجود گزارش هایی وجود دارند که بیانگر سودمندی استفاده از BIM در کشورهای پیشرفته است.

به طور مثال، در اواخر سال ۲۰۱۳ McGraw Hill، پژوهشی را که به تازگی منتشر شده و اطلاعات آن از ۱۰ کشور مختلف جمع آوری شده است را رهبری کرده است که این کشورها عبارتند از: استرالیا، برزیل، کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپن، کره، نیوزیلند، انگلستان و ایالات متحده آمریکا که بیشترین تعداد کمپانی های شرکت کننده از کشور آمریکا بوده اند.

ارزشمند ترین منافع استفاده از BIM در جهان

 15Advantages of using BIM

۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان

۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان

جالب توجه است که بدانید سه حوزه ی اول مزایای استفاده از BIM با توجه به مراحل فرآیند عبارتند از: داخلی، طراحی و ساخت و ساز؛ که این امر نوسنجی BIM را نشان میدهد و نه تنها روی تک تک مراحل پروژه بلکه بر روی وضعیت کلی آن نیز موثر است.

تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان (۴۱%) برتری BIM را در کاهش خطاها و حذفیات در مراحل طراحی می دانند. این فاکتور ساده منجر به کاهش اتلاف وقت، مصالح و هزینه ها میگردد که خود منجر به ایجاد منافع بیشتر میشود.

با یک پاسخ ۳۵ درصدی میتوان حسن دوم را گسترش همکاری میان مالکین و شرکت های طراحی در مراحل ساخت و ساز دانست.

BIM همچنین مشکل مستند سازی و ارتباط میان تمامی شرکت کنندگان در یک پروژه را با ایجاد امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات، از بین برده است. عاملی که مانع از گروهی و مشترک شدن بسیاری از پروژه ها، در عین فعالیت افراد زیادی رو آن ها، میشود. همکاری و فعالیت مشترک یک اصل بنیادی و متاثر از فرهنگ و تغییری است که باید رخ دهد و در واقع BIM با ایجاد این امکان تحولی عظیم در شیوه ی کار کردن، ایجاد کرده است، به گونه ای که تمامی دست اندر در کاران یک پروژه میتوانند روی تک تک مراحل آن اعمال نظر کنند.

۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان:: در مقام سوم،۳۲% از پاسخ دهندگان BIM را به عنوان بهبود دهنده ی تصاویر سازمانی نام برده اند. این منظر از BIM را می توان ” داخلی” در نظر گرفت، چرا که شخصیت سازمان را تعریف میکند. پیشرفت تصاویر به روشنی منجر به فعالیت های حرفه ای تر خصوصا دربعد اقتصادی پروژه میشود.

با فاصله ی کمی از درصد مذکور،۳۱% از پاسخ دهندگان بر کاهش دوباره کاری تاکید کرده اند که این نکته کاملا مشابه مبحث اول (کاهش خطاها و حذفیات)   است. این مساله اشاره به این نکته دارد که بیشترپروژه درگیر خلق، طراحی و توسعه نیست، بلکه در تغییرات چندگانه و اصلاحاتی که باید اعمال شود، درجا میزند.

در مقام پنجم، کاهش هزینه ی ساخت و ساز (۲۳%) و در مقام ششم کنترل بهتر قیمت و قابل پیش بینی بودن (۲۱%) قابل توجه است. در کمال تعجب فاکتورهای اقتصادی مستقیما بعد از موارد مذکور قرار میگیرند. ذخیره کردن به طور ضمنی در زمره ی اولین فواید استفاده از BIM است، اما این موضوع در باب کنترل هزینه بیشتراز کاهش مستقیم هزینه بارز است. هر گونه تغییر در روش اصلی انجام پروژه، از جنس توسعه، کاهش و اصلاح، منجر به تغییر و ناپایداری هزینه ها میشود که باید محاسبه شود وتعیین کند که آیا میتوان پروژه را انجام داد یا نه.

نکته ی هفتم در مورد BIM، کاهش مدت زمان کلی پروژه است (۱۹%). کاهش خطاها، حذفیات، اصلاحات و تکرار به وفور مورد تاکید قرار گرفته اند. تمامی این تغییرات، روند پروژه را بسط داده و در موارد زیادی منجر به انجام مذاکرات مجدد در باره ی شرایط و تجدید جواز و مدارک میشود.

استفاده از BIM میتواند عامل مناسبی برای به دست آوردن شرایط بهتر در بازاریابی و کسب و کار جدید باشد (۱۹%). این امر یک منفعت داخلی برای سازمان به حساب می آید و مستقیما با ارتقا وجهه ی شرکت های بزرگ در رابطه است.

با در نظر گرفتن موقعیت مشابه، به سه منفعت داخلی دیگر میرسیم که عبارتند از: عرضه ی سرویس های جدید (۱۴%)، سود افزوده (۱۴%) و امکان تکرار کردن تجارت (۱۳%). جالب است بدانید که شرکت ها نه تنها مایل به انجام پروژه های جدید و جذب مشتری های جدید هستند، بلکه تمایل زیادی به نگه داشتن پروژه هایی که تا کنون انجام داده اند دارند. سهام مشتری های پایبند، سرمایه ی یک شرکت به حساب می آیند، علی الخصوص هنگامی که رقابت برای دریافت یک پروژه شدید است و عدم مبارزه ی اقتصادی توصیه میشود.

در مقام ۱۲ ام و ۱۳ ام، منافعی که روی پیشرفت فرآیند تاثیر گذازند حایز اهمیت میشوند: زمان کاهش یافته در گردش کار (۱۰%) و چرخه های پرسرعت تر مورد حمایت مشتریان (۹%) که هر دو بعد دارای گونه ی مکمل هستند. از یک طرف به اشتراک گذاشتن اطلاعات مشتری با اجازه ی BIM، میتواند به تسریع فرآیند تصمیم گیری کمک کند و از طرف دیگر سرعت بالای پاسخ به تقاضای مشتریان، سرعت تصمیم گیری را کاهش میدهد.

امنیت پیشرفته (۷%) در رده ی ۱۴ ام و در جایگاه آخر چرخه های تنظیمی سریع تر و مورد قبول (۶%) در لیست منافع استفاده از BIM قرار می گیرند.

۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان,۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان,۱۵ امتیاز استفاده از BIM در جهان

منبع:  /http://www.visualarq.com

مترجم: مارال خسروی

2 پاسخ
 1. Avatar
  ندا می گوید

  با تشکر از شما این مقاله برای من بسیار مفید بود زیرا پایان نامه فوق لیسانس من در رابطه ا امتیازات BIM است. می شود مرا در این رابطه بیشتر یاری کنید.

  پاسخ
  • ابوالفضل نوایی می گوید

   با سپاس از دیدگاه شما
   برای ارتباط و دریافت اطلاعات بیشتر با حوزه های کاربردی طراحی ، مدلسازی ، مدیریت ، انرژی و سایر موارد
   به قسمت ارتباط با ما مراجعه نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *