آشنایی با رویت مپ ویژگی های Revit MEP

ویژگی های Revit MEP

رویت مپ Revit MEP چیست و چگونه استفاده می شود؟(قسمت دوم)

ویژگی های Revit MEP

ویژگی های Revit MEP: با توجه به پيشرفتهاي فراواني كه در زمينه مهندسي اطلاعات ساختمان BIM صورت گرفته است طراح هاي نوين از حالت 3D فراتر رفته بطوري كه در روش BIM بعد چهارم (زمان) و بعد پنجم (ارزش مالي پروژه) نيز در اين نرم افزار اضافه گرديده است.
روشهاي نويني كه در اين نرم افزار قابل توجه و تامل مي باشد، محاسبات دقيق اين نرم افزار بخصوص پارامترهايي(دبي،فشار،سرعت،افت فشار سيال،….) كه داراي اهميت خاصي در كاربردهاي مهندسي مكانيك بوده كه اين پارامترها را با توجه به نياز شما ارائه مي نمايد.
درقسمت لوله كشي ساختمان شما با انتخاب وسايل بهداشتي جهت لوله كشی اين نرم افزار بهترين و كوتاهترين آن را كه از لحاظ اقتصادي نيز به صرفه ميباشد ارائه مي نماييد.در طراحی با این نرم افزار، اطلاعات ثبت شده در چند قسمت آورده شده است و به راحتی می توان به آنها دست یافت. طرحهای پیشنهادی در موقع ترسیم امکان دست یابی به بهترین نوع مسیر را به ما پیشنهاد می کند. اتصال عضوهای مختلف در حین طراحی به نحوی است که امکان مزاحمت برای عضو دیگر وجود ندارد، همچنین یکی از موارد مهم کاربرد در موقع اتصال عضوها، پیشنهاد راههای مختلف اتصال است به طوریکه هیچ کدام از طرحهای پیشنهادی مزاحمتی برای اتصال عضو های دیگر ندارد.

از اين نرم افزار به دليل ارائه جداول زمانبندي مي توان به عنوان مهندسي اطلاعات نام برد.
از اين نرم افزار مي توان جهت محاسبه و طراحي مربوط به سيستمهاي گرمايشي (Piping)، فاضلاب، آب سرد و گرم، تهويه مطبوع، آتش نشاني، الكتريكال، تحليل بار سرمايشي و گرمايشي ساختمان و حتي به عنوان نرم افزاري در محيط هاي صنعتي، كارخانه ها،پالايشگاهها، نيروگاهها و… استفاده نمود

ویژگی های Revit MEP

تمامي ترسيمات، طراحي و محاسبه به وسيله نرم افزار Revit MEP بصورت واقعي و هوشمند انجام گرفته و تمامي اجزاء را در سيستمهاي مختلف تاسيساتي به هم متصل مي نمايد. از ديگر قابليتهاي اين نرم افزار مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

1) به دلیل 3 بعدی بودن نرم افزار می توان تغییرات لازم را بر روی سیستم تاسیساتی ساختمان با توجه به نیاز، با تسلط کامل اعمال نمود.
2) امكان تبادل فايلهاي محاسباتي با ديگر نرم افزارها
3) اتصالات لوازمات بهداشتی به بهترین نحو ممکن و با در نظر گرفتن عوامل اقتصادی آن صورت می گیرد.
4) محاسبه قطر مناسب جهت سيستم Piping و كانالها با در نظر گرفتن عوامل بهينه سازي و اقتصادي با توجه به در نظر گرفتن سرعت و اصطکاک درون لوله ها محاسبه می کند.
5) ترسيم و طراحي سه بعدي موتورخانه ها ( تجهيزات موتورخانه با مشخصات فني آن در نرم افزار موجود مي باشد.)
6) حتي اين امكان نيز در نرم افزار وجود دارد كه اگر تجهيزاتي همانند پمپ، زانويي،…در تجهيزات اضافه شده، به نرم افزار وجود نداشت شما ميتوانيد اين تجهيزات را به وسيله نرم افزار در محیط FAMILY و با مشخصات فني مورد نظر خود طراحي نماييد.
7) تعداد نفراتی که جهت تکمیل یک پروژه با هم همکاری می کنند را به حداقل می رساند. محاسبات سریع و دقیق
8) ارائه جداول زمانبندی توسط نرم افزار مطابق بااستانداردهاي مورد استفاده در ساختمان (مشخص کردن تاسیسات به کار رفته در ساختمان به همراه مشخصات از قبل تعريف شده ی آنها توسط نرم افزار)
9) در هر اتصال بین عضوها، چندین مسیر توسط نرم افزار ارائه می گردد که با انتخاب هر مسیر براساس شرایط اتصال می توان بهترین مسیر را انتخاب کرد.
10) تمامی وسایل اضافه شده به هر سیستم در نوار منو System Browser قابل نمایش می باشد.

رویت مپ-41

ویژگی های Revit MEP

پیش نیاز برای شروع یادگیری و آیتم های موجود برای یادگیری در Revit MEP

برای یادگیری Revit MEP نیاز به پیش نیاز می باشد که قبل از شروع به یادگیری می بایست Revit Architecture را از قبل یاد گرفته باشید.
مواردی که شما باید در Revit MEP یاد بگیرید :

سیستم داکت یا کانال ها

رویت مپ

آماده سازی مدل معماری برای سیستم لوله کشی Piping

سیستم لوله کشی Piping
فمیلی های MEP
شروع پروژه های Revit MEP
آشنایی با انواع View ها
درک سیستم های Revit MEP

آشنایی با ناحیه های نرم افزار

آنالیز انرژی
سیستم HVAC
سیستم لوله کشی Hydronic
سیستم Plumping
سیستم برقی Electrical
متره و شیت بند

a-12

Fabrication
اضافه کردن سیستم FC به سیستم اولیه سرمایشی و گرمایشی
مدیریت پروژه

Worksharing

نویسنده:احسان فتاحی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *