معرفي نرم‌افزار Revit و شكل ظاهري آن .ایران بیم

معرفي نرم‌افزار Revit و شكل ظاهري آن

معرفي نرم‌افزار Revit و شكل ظاهري آن : بعد از بررسي نيازهاي آرشيتكت‌ها، مهندسين و سازنده‌ها (AEC) شركت Autodesk تنها شركت ارائه كننده روش BIM در قالب نرم‌افزار Revit بوده تا كاربران را براي رسيدن به مقصود و استفاده از روش مديريت پروژه در ارائه فايل‌هاي طراحي هدايت كند. مطمئناً نرم‌افزارهاي ديگري نيز براي ارائه اطلاعات 3 بعدي وجود دارد همان‌طور كه 10 سال پيش ارائه يك نمونه سه بعدي كار بسيار سخت و قابل تأملي بود اما امروزه جزئي از مستندان پروژه به شمار مي‌رود.

معرفي نرم‌افزار Revit و شكل ظاهري آن

Revit ارائه كننده روشي است كه در يك آن طراحي، مديريت و مستندسازي را شامل مي‌شود تا در يك فايل واحد تمامي اطلاعات مورد نياز يك پروژه ارائه شود. چيزي كه تنها از عهده سيستم BIM برمي‌آيد. از آن‌جايي كه تمامي اطلاعات و داده‌ها در يك فايل جمع‌آوري شده شما مي‌توانيد به راحتي به ويرايش هر بخشي از پروژه‌ اعم از پلانها، نماها، مقاطع و يا ديد‌هاي سه بعدي و شيت‌ها پرداخته و نگران اعمال اين تغييرات در مابقي عناصر پروژه‌ها نباشيد زيرا حتي اگر تغييرات در جداول موجود نيز اعمال شود تمامي آن در بخش‌هاي مختلف مدل اعمال مي‌شود. برخی از مهارتها ی آن شامل موارد زیر می باشد:

ـ آشنايي با شكل ظاهري برنامه

ـ آشنايي با روش‌ كار برنامه

ـ استفاده از ابزارهاي ويرايشي متعارف

معرفي نرم‌افزار Revit و شكل ظاهري آن

براي آشنايي بهتر با اين نرم‌افزار با معرفي شكل ظاهري نرم‌افزار شروع می كنيم.

آشنايي با شكل ظاهري برنامه Revit

شكل ظاهري نرم‌افزار Revit مشابه ديگر توليدات شركت Autodesk مثل AutoCAD و 3dsmax است البته با نگاه دقيق‌تر شباهت‌هايي هم ميان آن با نرم‌افزارهايي مثل Microsoft Word يا Mindjet’s Mind Manager وجود دارد. كه تمامي اين شباهت‌ها بیشتر مربوط به نوارهاي موجود در صفحه اصلي مي‌باشد كه محل قرارگيري پانل‌ها و ابزارهاي موجود در هر پانل است.

معرفي نرم‌افزار Revit و شكل ظاهري آن.ایران بیم

شكل بالا نمايشگر صفحه اصلي برنامه Revit است. براي نمايش چگونگي تصاوير پلان، نما، دوربين، ديد سه بعدي صفحه ترسيمات به 4 بخش تقسيم شده است.

کاربرد پنجره Properties Palette در Revit

اين پنجره پانل شناور در صفحه اصلي مي‌باشد كه مي‌توانيد بنا بر نياز در تمام طول ترسيمات در صفحه نمايان بماند. اين بخش را مي‌توانيد به هر قسمتي از صفحه اصلي جابه جا كرده و يا در مانيتور دوم جاگذاري كنيد شما مي‌توانيد به اين پنجره به يكي از 3 طريق زير دسترسي داشته باشيد:

ـ كليك كردن روي آيكن properties از نوار Modify و پانل Properties

ـ با انتخاب گزينه Properties از طريق كليك راست روي صفحه

ـ با فشردن دكمه‌هاي Ctrl+L از طريق صفحه كليد مشابه همين روش در نرم‌افزار AutoCAD

همان‌طور كه در شكل ظاهري Properties Palette نمايش داده شده به بخش Type Selector كه در بالاي اين پنجره قرار گرفته توجه كنيد. زماني كه در حالت جاگذاري عنصري در صفحه هستيد نياز داريد تا پنجره Propetr palette را براي استفاده از گزينه Type selector در صفحه داشته باشيد.

زماني كه هيچ عنصري در حالت انتخاب نباشد پنجره Properties palette نمايشگر ويژگي‌هاي صفحه در نمايش مي‌باشد.

معرفي نرم‌افزار Revit و شكل ظاهري آن: اگر زماني نياز بود تا در ويژگي‌هاي ديد جاري تغييراتي اعمال شود به راحتي مي‌توانيد از طريق پنجره Properties Palette اين عمل را انجام دهيد. توجه داشته باشيد كه براي اعمال تغييرات در ديد جاري نيازي نيست تا از دكمه Apply استفاده كنيد. در نهايت مي‌توانيد از پنجره Proeperties Palette براي فيلتر كردن عناصر مورد انتخاب در صفحه نيز بهره ببريد. زماني كه تعداد زيادي از عناصر موجود در صفحه را تحت انتخاب داريد دكمه رو به پايين قسمت تحتاني Type selector به شما نمايشي از تعداد دقيق عناصر موجود ارائه مي‌كند ليست موجود را باز كنيد تا از فهرست طبقه‌بندي شده عناصر به همراه تعداد هر كدام از آنها مشابه شكل 3-1 آگاه شويد. يكي از عناصر ليست شده را انتخاب كرده تا به ويژگي‌هاي آن دسته دست يابيد. اين روش از اين جهت مؤثرتر است كه بعد از ويرايش ويژگي‌هاي يك دسته مي‌توانيد از طريق همين پنجره دسته ديگري را انتخاب كنيد و نيازي به دوباره گرفتن  اين عناصر در صفحه اصلي نيست.

پنجره Project Browser  شامل بخش‌هايي است كه به دسته‌بندي فايل‌هاي ديد هم‌خانواده‌ها، جداول، شيت‌ها و گروه‌هاي موجود در Revit مي‌پردازد. شما مي‌توانيد به آساني با فشردن دكمه‌هاي – و + شاخه‌ها را گسترده و يا جمع كنيد و با 2 بار كليك روي هر view مي‌توانيد آنرا در تصوير به نمايش درآوريد.

پنجره Project Browser را مي‌توانيد به گروه‌ها يا پوشه‌هاي مورد نظر دسته‌بندي كرده و گلچين نماييد. براي دسترسي به ويژگي‌هاي مربوط به اين پنجره روي گزينه View راست كليك نماييد و گزينه Type Properties را انتخاب كنيد. از دكمه رو به پايين Type مي‌توانيد نمونه‌هاي موجود را انتخاب كرده و يا براي ايجاد يك نمونه جديد هر كدام از آنها را دوبل (Duplicate) نماييد.

منبع: کتاب Revit Architecture 2012

نویسنده: ادی کریگیل، فیلیپ راید، جیمز وندزند

ترجمه: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *