عملکرد Bim چیست

عملکرد BIM! بیم چگونه به ارتقا کیفیت ساختمان کمک می کند؟؟

عملکرد BIM در صنعت ساخت

عملکرد BIM: اول مداد بود و کاغذ بعد خطوط ، آرک ها و دایره ها درCAD ایجاد شدند که کار ترسیمات را آسانتر کرده و ما را به سمت تهیه فایل های دیجیتالی سوق می داد  و بعد CAD تبدیل به نمونه های ۳D شد. تا کار مستندسازی دیجیتالی شروع شده و روز به روز پیشرفت کند.

و حالا همه چیز در باره BIM

BIM چیست؟؟

BIM یک روش هوشمندانه از روند انجام پروژه در برنامه ریزی، طراحی و اجرا و مدیریت است.

BIM فعالیتهایی و عملکرد BIM  فراتر از طراحی دو بعدی و سه بعدی است

BIM از مدلی استفاده می کند که دارای عناصر هوشمندانه ، احجام و اطلاعات است.

اگر یکی از عناصر در مدل تغییر یابد عملکرد BIM  با استفاده از نرم افزارهای تحت BIM تمامی این تغییرات را در همه View ها و نقشه ها اعمال کرده و آنها را بروز رسانی می کند چرا که آنها دیدهای مختلف از یک مدل واحد هستند. آنها جزئی از کل بوده پس نیازی به اعمال تغییرات در هر کدام به صورت مجزا نیست.

آرشیتکت ها، مهندسین، پیمانکاران با هماهنگی بیشتر با یکدیگر همکاری داشته و طرح را توسعه می دهند. عملکرد BIM  در این شاخته هم قابل تقدیر است چرا که بدون نیاز به صرف زمان تمامی هماهنگی ها توسط نرم افزار های خاص با محویت مدل با قابلیت استفاده از فضاهای مجازی ابری انجام می شود.

اطلاعات در مدل ثبت شده که باعث سهولت در همکاری بین اعضای تیم می شود و آنچه که BIM را بیشتر از همه جالب میکند، عملکرد BIM  در گستردگی فعالیت هایی است که توسط همین اطاعات می توان در پروژه انجام داد و از آنبه بهترین نحوه بهره برداری کرد.

قدرت BIM در اطلاعاتی است که در خود جای داده که در هر مقطع از دوره حیات پروژه امکان استفاده از این اطلاعات فراهم است تا بتوان بهترین عملکرد را در کوتاه ترین زمان داشت. و این یکی از هزاران عملکرد bim  در انجام پروژه هاست.

قابل دسترس برای هر کس در هر مکان و هر زمان.

و قابل اعتماد برای اخذ تصمیم های نهایی در شبیه سازی و آنالیزها. عملکرد BIM  در تهیه ی آنالیزها با استفاده از نرم افزارهای خاص بسیار ویژه و کاربردی است.

BIM کمک میکند تا هر کس بتواند روی پروژه کار کند، همکاری داشته و با هم در ارتباط باشند. که این یک از مهمترین عملکرد bim  است چرا که کار تمامی اعضای گروه بر روی یک مدل واحد اتفاق می افتد و انتقال اطلاعات برای همکاران به سهولت امکان پذیر است که باعث بالا رفتن آگاهی از فرایندهای کاری و کاهش دوباره کاری ها می شود.

BIM قابلیت انتقال مدل از محیط دفتری به محوطه کارگاهی را دارد تا در کاهش مشکلات در حین اجرا و گزارش تغییرات سهیم باشد. بسیار دیده شده که برای گزارش خطا از بخش کارگاهی به بخش فنی زمان زیادی صرف شده و به همین صورت در برگشت اطلاعات و رفع خطاها هم همین فرایند تکرار می شود. عملکرد bim  در این بخش از پروژه نیز بسیار به کاهش زمان این نقل و انتقالات کمک می کند.

نرم افزار BIM Solution از شرکت Autodesk شامل ابزارهای کاربردی برای دسترسی آسان به تمامی فازهای پروژه در خدمت شما عزیزان است.

مترجم: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *