چالش 2030 ساختمان های سبز

چالش 2030 و ساختمان های سبز!

چالش 2030 و رابطه آن با ساختمان های سبز

زمین، سیاره محبوب ما از سال 1930 درست زمانی که صنعت ساختمان دچار تحول عظیم شد و رفتار، انتظار و درخواست انسانها به دلیل افزایش جمعیت دستخوش تغییرات زیادی برای تامین آسایش محیط زندگی گشت، وارد چالش بزرگی شد. استفاده نادرست انسان ها از منابع طبیعی برای تامین سرمایش، گرمایش، نور، تهویه و … برای دستیابی به منطقه آسایش باعث باعث شد که تا امروز زندگی خود ما وارد مرحله ی بحرانی شود. آزادی عمل آرشیتکت ها در استفاده از انواع مصالح در هر شرایط اقلیمی بدون درنظرگیری تاثیرات جانبی آن بر روی محیط زندگی انسان ها و صرفاً توجه به زیبایی ظاهری باعث شد تا برای تامین منطقه آسایش تجهیزات جانبی مثل دستگاه های تهویه مطبوع برای تامین سرمایش، گرمایش و وسائل الکتریکی پرمصرف جهت دسترسی به نور کافی استفاده شود. با توجه به افزایش درخواست و تقاضای مردم سرتاسر جهان از انواع دستگاه های تهویه مطبوع A/C آماری در سال 1960 توسط شرکت Census Bureau منتشر کرد که مصرف خانگی این دستگاه ها بالغ بر 5/6 میلیون واحد بوده که هنوز رو به افزایش است و تجارت آن روزانه پر رونق تر می شود.

روش طراحی ساختمان های سبز

ساختمان های سبز

توجه به ساختمان های سبز در کشورهای پیشرفته

همچنین REA (Rural Electrification Administration) در سال 1935 تا 1960 گزارش داد که 96درصد از مزارع آمریکا به خطوط الکتریکی متصل شدند که به قولی انقلابی در استفاده از نور مصنوعی تلقی می شد. به تبع آن شرایط کافی برای کار و فعالیت های روزانه در تمام مدت شبانه روز با هر شرایط آب و هوایی مقدور شد تا دیگر نیاز به تعیین زمان محدود برای استفاده از نور طبیعی و یا لغو شدن آن به خاطر شرایط بد آب و هوا وجود نداشته باشد. پس فعالیت های انسانی به آسانی و بدون هیچ قید و شرطی ادامه داشت. تعجبی نداشت که Richard L.Evans واژه جدید “Workaholic” به معنای معتاد به کار به دهه 1960 نسبت داد. امروزه وابستگی ما به وسائل الکتریکی و عدم توانایی در بهره مندی از شرایط طبیعی برای زندگی از آن سالها نشئات می گیرد، که راه فراری هم جز این برای نسل امروز از آن نیست. با توجه به آماری که توسط سازمان انرژی آمریکا در سال 2010 در رابطه با مصرف انرژی در ساختمان ها منتشر شد صنعت ساختمان در ایالات متحده حدود نیمی از انرژی منطقه ای را صرف انرژی در ساختمان های کشور با هر نوع کاربری می کند. در این میان تقریبا 70درصد از این انرژی صرف گرمایش، سرمایش، گرم کردن آب و تامین نور می شود.

چگونگی ساختمان های سبز

ساختمان های سبز

طراحی ساختمان های سبز

سازمان معماران 2030 با سهام عام، و مستقل از هر ارگانی توسط Ed Mazira در سال 2008 تاسیس شد. بنابر تحقیقاتی که در سال های متوالی این سازمان انجام داد تعیین کرد که حدود 900میلیارد فوت مربع تا سال 2030 بنا در سطح کشور ساخته و بازسازی می شود که هر کدام به نوبه ی خود توانایی لازم جهت تغییر محیط زیست و تخریب آن با استفاده از سوخت های فسیلی برای تامین انرژی مورد نیاز فضا را داراست. چالش 2030 توسط سازمان معماران 2030 پایه گذاری شد تا الگوی درستی در ساختن ساختمان های سبز یا ساختمان های انرژی خالص صفر تا سال 2030 ارائه کند. چالش 2030 خاطر می سازد که هر ساختمان جدید یا بازسازی شده طی سال های 2015 تا 2020 باید به گونه ای طراحی شود که استاندارد مصرف سوخت های فسیلی برای تولید انرژی مورد نیاز، کمتر از 70درصد میانگین مصرف محیطی، منطقه ای و یا کشوری از نمونه های مشابه خود باشد. از سال 2020 تا2025 ساختمان ها باید کمتر از 80درصد این میانگین را صرف سوخت های فسیلی کرده و در سال های 2025 تا 2030 نیز این روند تا 90درصد ادامه یابد تا بتوان از سال 2030 به بعد به عدد صفر و یا ساختمان های سبز ساختمان انرژی خالص صفر برسیم. آنها معتقدند اگر بتوانیم به این اهداف برسیم، می توانیم وابستگی خود را به منابع اصلی سوخت کاهش داده و زمین را نجات دهیم. بدین ترتیب امکان استفاده از زمین پاک برای نسل های آینده فراهم می شود.

ساختمان های سبز

ما نیز به نوبه خود امیدواریم با الگوبرداری از روش های درست طراحی و اجرای بناها در کشور عزیزمان ایران بتوانیم به این هدف دست پیدا کنیم تا در حفظ منابع طبیعی و حمایت از محیط زیست منطقه سهیم باشیم.

مترجم: زهره یوسفی خو

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *