انرژی پایدار

دست یابی به توسعه پایدار در مصرف انرژی با بهره مندی از نرم افزار شبیه ساز انرژی دیزایین بیلدر

Achieving to sustainable development in energy consumption by using design builder energy simulation software

 

انرژی پایدار: بر اساس گزارش برانت لند «توسعه پایدار» عبارت است از توسعه ای که نیازهای کنونی جهان را تأمین می کند، بدون آن که توانایی نسل های آتی در برآوردن نیازهای خود را به مخاطره افکند. از این رو فرآیند توسعه پایدار به گونه ای طراحی می شود که توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را تداوم بخشد (UNISCO, 1997).  با توجه به این مهم که یکی از اساسی ترین عناصر در توسعه پایدار، منابع انرژی می باشد، از این رو اگر انرژی به نحوی تولید و مصرف شود که توسعه انسانی را در بلند مدت در تمامی ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تأمین نماید، مفهوم انرژی پایدار تحقق خواهد یافت.

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده رشد مصرف انرژی در جهان سالانه ۱ تا ۲ درصد و در ایران ۵ تا ۸ درصد می باشد، به بیان دیگر رشد مصرف انرژی در ایران ۵ برابر متوسط رشد مصرف در جهان است و این مسئله در شرایطی است که در کشور ما امروزه تلاش ها در جهت مدیریت سمت عرضه انرژی بوده و کمتر به مدیریت سمت تقاضای انرژی توجه می شود، در حالی که مدیریت تقاضای انرژی و تلاش در جهت استفاده بهینه از انرژی در تمامی کشورهای توسعه یافته از مهم ترین عوامل پیشرفت صنعتی پایدار می باشد.

انرژی پایدار

 از سویی دیگر مصرف انرژی در کشور و در بخش ساختمان  با توجه به آمار منتشر شده از سوی سازمان بهره وری انرژی ایران و ترازنامه انرژی کشور در سال ۱۳۹۱، سالانه بیش از %۷/۴۲ از کل مصرف انرژی است. لذا این بخش غیر مولد بیشترین سهم را در بین سایر بخش ها به لحاظ مصرف انرژی به خود اختصاص داده است. از این رو بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان به عنوان یک راه حل ضروری در حال حاضر مطرح می باشد.

انرژی پایدار

از طرفی به دلیل صرف هزینه و زمان بسیارجهت آنالیز دقیق انرژی در پروژه های بهینه سازی مصرف انرژی نیاز به بهره مندی از نرم افزار های شبیه ساز انرژی رایانه ای جهت کمک به طراحان و ارزیابان انرژی به منظور دستیابی به یک تحلیل جامع از میزان مصرف انرژی در ساختمان ها بیش از گذشته احساس می شود و به نوعی تبدیل به یکی از اصلی ترین دغدغه های امروز طراحان و دست اندرکاران بخش ساختمان شده است. با توجه به داده ها و اطلاعات موجود و ارزیابی انواع نرم افزار های انرژی موجود در جهان توسط منابع معتبر می توان نرم افزار دیزایین بیلدر(design builder) را به عنوان یکی از محبوب تربن و معتبرترین ابزارها جهت شبیه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها در نظر گرفت. نرم افزاری که توانسته است امکانات بسیار زیادی از تمامی پارامترهای دخیل در مصرف انرژی ساختمان ها را با بهره مندی از یک رابط کاربری مناسب ارائه کند.

انرژی پایدار: یکی از مسائل عمده جهت بهره مندی از نرم افزار های آنالیز انرژی رابط کاربری و محاسبات سخت و پبچیده آن به ویژه برای طراحان و معماران می باشد. این مهم در نرم افزار دیزایین بیلدر به میزان قابل توجهی بهبود یافته است به گونه ای که تمامی دست اندر کاران امر ساختمانی اعم از طراحان، معماران و ارزیابان انرژی می توانند به سادگی با این نرم فزار کار کنند و نتابج حاصل از آن را جهت افزایش راندمان انرژی در ساختمان و ارائه راه کارهای پاسخگو در این زمینه به کار ببرند.

انرژی پایدار

نویسنده: امیرحسین جان زاده

آموزش نرم افزار دیزاین بیلدر 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *