آموزش رویت کی نوت ها

روشهای استفاده از Keynotes

آموزش رویت کی نوت ها: Keynotes شامل متنهای آماده ­ای است که از قبل در فایل جداگانه جاگذاری شده و می­توان آنرا به عناصر موجود در پروژه نسبت داد. شما همچنین می­توانید چگونگی فوت، انداز و قرارگیری آنرا تنظیم نمایید اما بدانید که keynote هم رفتاری مشابه Revit family دارد. با استفاده از keynote در اصل شما یک family را در پروژه بارگذاری کرده­اید مثل دربها یا پنجره­ ها تنها بدانید که این family را نمی­توان مستقیماً ویرایش کرد زیرا مشابه یک فایل خارجی و جداگانه TXT می­باشد. Keynoteها را برخلاف Text می­توان در جداول گنجاند و برای آنها جداول جداگانه تعریف کرد در حالیکه دستور مذبور با نام keynote در Revit مشخص شده است اما Revit می­تواند keynote یا textnotes  و یا تلفیقی از هر دو را در پروژه جاگذاری کند.

قبل از بحث پیرامون چگونگی استفاده از این دستور بهتر است به بررسی تفاوت بین keynote و textnotes بپردازیم. Keynote مرجع یک فهرست یا جدولی است که علاوه بر شماره توضیحی نیز در رابطه آن ارائه می­کند. مثلا اگر در یک دیتایل شماره ۰۳۳۰۰۰.A.A قرار بگیرد در لیست ارائه شده توضیحی در رابطه با این شماره بیان می­شود که “CAST IN PLSCE CONCRETE” خواهد بود.

آموزش رویت کی نوت ها

در مقابل keynote ، textnote گزینه کاملتری است زیرا تمامی توضیحات را مستقیماً ارائه می­کند و دیگر به صورت کدبندی به بررسی عناصر نمی­پردازند.

برخلاف آنچه در Text وجود داشت و تنها در یک view ظاهر می­شد اگر شما از keynote در یک view برای عنصری خاص استفاده کنید در هر view دیگری روی همان عنصر بروید و علاقمند به keynote گذاری آن باشید همان نوشته و یا شماره بر روی عنصر مذبور ظاهر می­شود یعنی این که به این عنصر در پروژه نسبت داده شده و در هر مکانی که بروید می­توانید از آن استفاده کنید.

دستور keynote در نوار Annotate واقع شده و شامل گزینه­ های متفاوتی است:

آموزش رویت کی نوت ها Element : برای حاشیه ­نویسی عناصری مثل دیوار، درب، کف و یا نمونه­ ای هم خانواده از این نوع keynote استفاده کنید. از این نمونه بیشتر زمانی استفاده می­شود که بخواهید عنصر خاصی را در پلان معرفی نمایید (مثل دیوار) چگونگی انتخاب توضیحات لازم برای حاشیه­ نویسی عنصری خاص در مراحل بعد ذکر خواهد شد.

آموزش رویت کی نوت ها Material : با استفاده از این نمونه می­توانید به ذکرمورد خاص از جنس مصالح عناصر در پروژه بپردازید. مثلاً می­توانید مصالحی مثل: بتن، گچ، ایزولاسیون، فلزات و… را توسط این گزینه حاشیه­ نویسی کنید. شما می­توانید توضیحات مربوط به مصالح را از قبل در پنجره مصالح که به صورت پیش فرض در پروژه ­های Revit جاگذاری شده ­اند تعیین کنید.

آموزش رویت کی نوت ها User : این گزینه به شما اجازه می­دهد تا هر مولفه­ ای را که در Revit وجود دارد انتخاب و توضیحی در رابطه با آن در نقشه­ ها ارائه کنید. روش حاشیه­ نویسی این نمونه با نمونه ­های Element و Material متفاوت است زیرا آنها در انتخاب یک عنصر به صورت واحد عمل نمی­کنند و از قبل تعیین نشده ­اند.

توجه کنید که شما می­توانید از هر کدام این گزینه ­ها در هر کجای پروژه استفاده کنید. استفاده از نمونه Element بدین معنا نیست که بتوانید نمونه Material را نیز به همان عنصر نسبت دهید.

رفتارهای keynote و ویرایش آنها

آموزش رویت کی نوت ها: عملکرد اصلی ابزار keynote نسبت دادن یک متن یا کد به عناصری خاص در پروژه است که نیاز به توضیحاتی اضافه بر روی نقشه­ ها دارند. برای مثال تمامی دیوارها پارامتری به نام keynote دارند که به شما اجازه می­دهد تا مقدار مناسبی از keynote را از فایل از پیش تعیین شده انتخاب و به آنها نسبت دهید.

اگر شما برای یک دیوار keynote قرار دهید این گزینه جز پارامترهای دیوار باقی می­ماند و در هر کجا قابل استفاده مجدد است. ویرایش یا تغییر در keynote هر عنصر باعث اعمال تغییرات در تمامی keynoteهای آن نوع در سراسر پروژه خواهد شد.

بسیار با اهمیت است که شما keynote را مشابه یک نوع family بدانید زیرا بیشتر شبیه هم خانواده عملکرد دارد تا text. مثلا شما نمی­توانید در پروژه مستقیماً به ویرایش آن اقدام کنید زیرا تمامی آنها به یک فایل TXT خارجی مرتبط هستند تنها با ویرایش بر روی فایل مذبور شما توانایی تغییر در کد یا متنهای keynote در پروژه را دارید.

این فایل خارجی از قبل طراحی شده و در پروژه بارگذاری شده است هر زمانی که شما مقادیری را به آن اضافه یا در مقایر موجود تغییر اعمال کنید با بارگذاری مجدد فایل TXT در پروژه تمامی متنها به صورت خودکار به روز خواهند شد. شما می­توانید فایل TXT را ویرایش نموده یا مواردی را به آن اضافه کنید. اما تنها می توانید یک فایل TXT را برای هر پروژه تعریف کنید زیرا Revit به شما اجازه استفاده از چندین فایل را برای تهیه keynote در نقشه ­ها در یک پروژه نمی­ دهد.

مدیریت کردن keynote

آموزش رویت کی نوت ها: بهترین روش استفاده از keynote در پروژه ­های یک شرکت ایجاد یک فایل TXT مخصوص برای خود شرکت است بدین ترتیب که با فونت مخصوص و خوانا به بخش­بندی تمامی مواردی که در پروژه ­ها الزاما استفاده می­شود پرداخته و یک فایلی ایجاد می­شود که موارد اضافی در آن حذف و فقط موارد مهم به شیوه و روش کاری خود شرکت طراح اضافه و نگهداری شده است بدین ترتیب این فایل در پروژه­ ها بارگذاری می­شود و به آسانی تحت اختیار کاربران قرار می­گیرد تا با سرعت بیشتری در پروژه حاشیه­ نویسی های لازم صورت گیرد.

چون فایل keynote به صورت یک فایل جداگانه TXT می­باشد در هنگام جابجایی فایل به کارفرما یا اشخاص دیگر نیاز است تا در کنار فایل RVT پروژه فایل TXT نیز ضمیمه گردد اگر فایل مذبور در اختیار اشخاص دیگر قرار گیرد افراد می­توانند متنها را روی فایل مشاهده کنند اما قادر به ویرایش آنها نیستند.

فایل keynote

در Revit 3 فایل برای keynote لحاظ شده است. شما می­توانید هر کدام از آنها را در برنامه­ های Excel یا Notepad ویرایش نمایید. بهتر است در ابتدا به بررسی نحوه گردآوری آنها بپردازیم تا با کاربرد آنها بیشتر آشنا شویم.

ردیف اول مربوط به سرگروه می­باشد.   مثلا  (Division03) برای سرگروه تعیین شده و بعد با زدن دکمه Tab فاصله­ای ایجاد و به ذکر نام پرداخته است (Concrete)

در ردیفهای پایین­تر به تقسیم­ بندی اجزای مختلفی از گروه مربوطه با توجه به سرشاخه اصلی اقدام شده مثلاً کد (۰۳۳۰۰۰) بعد دکمه Tab و بعد توضیح (concrete) زمانیکه شما در پروژه نیاز به توضیح اضافی در رابطه با عنصری که از بتن ساخته شده است دارید به این گروه مراجعه و گزینه مورد نظر ر انتخاب می­کنید. در این جا دکمه Tab به عنوان عنصر فاصله بین دو بخش کد و توضیحات عمل می­کند.

به این موضوع توجه داشته باشید که برای ایجاد یک فایل TXT جدید بهتر است بر روی فایلهای موجود تغییرات جدید را اعمال نکنید زیرا بعد از ذخیره­ سازی آن دیگر قابل برگشت نبوده و آنرا از دست خواهید داد پس بهتر است نمونه جدید را روی فایل جداگانه­ای ایجاد کنید. همچنین بهتر است در ابتدای کار کل فایل TXT را تکمیل نموده و بعد از آن در پروژه استفاده نمایید زیرا اگر درحین کار مدام به ویرایش آن اقدام کنید بعد انرا در پروژه دوباره بارگذاری نموده و این رفتار را تکرار نمایید. زمان زیادی را از دست می­دهید و ممکن است دچار مشکلات خاصی شوید.

نویسنده: زهره یوسفی خو

2 پاسخ
  • زهره یوسفی خو
   زهره یوسفی خو می گوید

   سلام
   موارد مرتبط با برچسب گذاری و کی نوت ها در بسته آموزشی اندازه گذاری مطرح شده و گزینه کامل تر آن در پکیج آموزش فاز۲ موجود می باشد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *