تبادل اطلاعات در مورد پروژه‌های BIM

تبادل اطلاعات در مورد پروژه‌های BIM

تبادل اطلاعات در مورد پروژه‌های BIM

 تبادل اطلاعات در مورد پروژه‌های BIM ما فرآیند تبادل اطلاعات را در پروژه‌های ساخت‌وساز مشترک بررسی کردیم و بازه‌های زمانی برای افت داده‌ها در یک پروژه BIM را تعیین کردیم.

اطلاعات در یک پروژه BIM چگونه مبادله‌ میشود؟

برای اینکه اطلاعات به طور موفقیت آمیزی مبادله شوند، لازم است که همه ی مشارکت‌کنندگان در پروژه درک خود را این اطلاعات ارائه دهند  و همچنین نحوه ی استفاده از این اطلاعات را نیز بیان کنند.

هر پروژه ساخت‌وساز برای تحویل به مشتری نیاز به اطلاعات در فرمت های خاص و ارائه ی نقاط کلیدی در طول چرخه عمر پروژه دارد. این نکات مربوط به تحویل اطلاعات به طور موثر به عنوان گیت مرحله‌ای عمل می‌کنند نقطه‌ای که در آن داده‌ها می‌توانند تحلیل شوند و تصمیمات را می توان براساس اطلاعات موجود برای سهامداران متعدد در نقاط کلیدی در زمان در نظر گرفت. این گیت های مرحله‌ای تضمین می‌کنند که پروژه‌ها به درستی تایید و کنترل می‌شوند.

همانطور که یک پروژه سطح ۲ BIM پیشرفت می‌کند اطلاعات موجود در آن نیز در دسترس قرار خواهد گرفت و باعث غنی تر شدن آن میشود. این امکان وجود دارد که در برخی از مناطق میزان جزییات تصمیم گیری کاهش یافته و اطلاعات غلط حذف شوند.

 NBS BIM Toolkit  یک ابزار رایگان است که می‌تواند برای کمک به کارفرمایان برای مشخص کردن اطلاعات مورد نیاز آن‌ها و اعتبار سنجی اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.

چه زمانی اطلاعات در یک پروژه BIM مبادله می‌شوند؟

این اطلاعات با توجه به نیازهای پروژه و نیازهای مشتری متفاوت خواهد بود. راهنمایی هایی در قالب برنامه های کاربردی در دسترس است که به شرح زیر است

برنامه RIBA شش قطعه داده را در مراحل زیر یک پروژه پیشنهاد می کند:

۱. خلاصه طراحی
۲. مفهومی
۳. طراحی  / طراحی فنی
۴. اطلاعات تولید / مستندات مناقصه
۵. تکمیل عملی
۶. تکمیل بعد از تمرین

جزئیات بیشتری در BIM Overlay در برنامه ی RIBA Outline ارائه شده است.

PAS 1192: 2 تبادل داده ها را با مراحل زیر پیشنهاد می کند:

 
۱.به طور مختصر
۲.مفهومی
۳.تعریفی
۴. با طراحی
۵.ایجاد و تشکیل کمیسیون
۶.عملیات کاربردی

 اطلاعات دقیق را کجا میتوان یافت؟

 اطلاعات پروژه در اولویت‌بندی الزامات اطلاعات  ( EIR ) توضیح داده شود. در حالی که یک پروژه به طور خلاصه ماهیت دارایی را توصیف می‌کند، EIR اطلاعاتی را که کارفرما می‌خواهد تهیه کند مشخص می‌کند. در تعیین این الزامات اطلاعاتی کارفرما به دنبال کسب اطمینان از رشد دارایی در خط با نیازهای آن‌ها است و می‌تواند توسعه تکمیل‌شده را به طور موثر انجام دهد.

چه چیزهایی باعث تغییر اطلاعات میشود؟

احتمال دارد که طیف گسترده ای از اطلاعات تولید شود و از طریق کاهش داده ها تغییر یابد.
 این داده ها شامل مدل ها (در فرمت های IFC) و داده های ساختار یافته (مانند برنامه های پروژه یا فایل های COBie) و طیف وسیعی از گزارش ها یا تجزیه و تحلیل ها (یا در فرمت های بومی یا .pdf ها) هستند.

هر داده ای فرصتی برای مشتری فراهم می کند تا بر پایه اطالعات اولیه و اطلاعات کارفرما را بررسی و تایید کند.همچنین این یک فرصت برای اطمینان از این است که پروژه‌ها هنوز هم در شرایط قابل قبولی در زمان هزینه هستند.

نویسنده:Richard McPartland

 

 

۰/۵ (۰ Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *