آشتایی با BIM

تجربه ی شخصی مالکین و دیدگاهشان نسبت به BIM مدلسازی اطلاعاتی ساختمان

تجربه ی شخصی مالکین نسبت به BIM

از دید 10 ساله آژانس های املاک و 20 ساله فعالان این بخش در مدلسازی اطلاعاتی ساختمان قدرت بالایی در ارتقا سطح همکاری در انتقال اطلاعات بین اعضای تیم، کاهش خطاها، بهینه سازی عملکرد ساختمان، پیشرفت در برنامه ریزی ها، تاثیرات مثبت در حفظ و نگهداری بنا در کل حیات ساختمان و کاهش هزینه های تمام شده پروژه برای مالکین دارد. با وجود اینکه BIM باعث تحولی عظیم در صنعت ساختمان در قرن حاضر شده است، اما به طور ذاتی تنها یک مدل سه بعدی با دنیایی از اطلاعات پایه و اساسی نیست، بلکه سیستمی است که باعث عملکرد صحیح همکاری بین اعضای گروه اعم از آرشیتک ها، مهندسین، پیمانکاران و سازندگان است. اغلب BIM را برای شروع یک همکاری مناسب بین اعضای تیم کاری در پروژه های ساختمانی انتخاب می کنیم. ما معتقدیم که توانایی BIM در به روزرسانی تغییرات و هماهنگ سازی سریع بخش ها یا ویرایش اعمال شده در طرح، یکی از مهمترین امتیازات آن است.

طی آماری که در ایالات متحده بر روی 35 پروژه ساختمانی با هزینه ی تمام شده معدل 584میلیون دلار صورت گرفته است معین شده که با بهره گیری از فناوری BIM از 73/7 درصد از مبلغ واقعی قرارداد که صرف تحویل و انتقال اطلاعات پروژه به مرحله ی ساخت صورت می گرفت به 43/4 درصد کاهش یافت. در بخش طراحی و تصمیم گیری هایی که در حین بروز خطاهای حین ساخت بوجود می آید با بهره مندی از تکنولوژی BIM از 99/2 درصد از مبلغ واقعی قرارداد که صرف برطرف کردن خطاها و تصمیم گیری به جا و درست می شود به 88/1 درصد رسید.

چگونگی BIM

مدل اطلاعاتی ساختمان BIM

در انگلستان، دولت بریتانیا اهداف ساخت و ساز را  تا سال 2025 با کاهش 33  درصدی هزینه های ساخت ، کاهش 50 درصدی در بازنگری برنامه ریزی های پروژه و کم کردن 50 درصدی تولید گازهای گلخانه ای تولید شده در صنعت ساختمان پیش بینی کرده است. و تنها روشی که می توان به این اهداف طی سالهای آینده دست پیدا کرد استفاده از متد  BIM در پروژه هاست. همچنین ما منتظر پیشرفت هایی در زمینه ی مدیریت ساخت، بهره برداری و کاهش هزینه های ساخت در پروژه هاهستیم که با رعایت کردن قوانین و قدم برداشتن در مسیر درست به همراه کمک گرفتن از تکنولوژی های روز دنیا و پشتوانه ی BIM این اهداف دور از دسترس نخواهد بود. ما در حال تغییر از روش های سنتی به سمت BIM در صنعت ساختمان در کل جهان هستیم و این تحول در حال گسترش و پیشرفت بوده تا زمانی که فراگیر شده و این تغییرات در بین همه مرسوم شود.

آشنایی با BIM

تصویرسازی سه بعدی با BIM

آنچه امروز یکی از چالش های کاربران BIM برای اجرایی ساختن آن در صنعت ساختمان کشورهای مختلف است عدم توانایی مدیران در قانع کردن کارفرمایان برای استفاده از آن در پروژه هاست کاری که شاید برای رهبران این شاخه جزئی از مفرح ترین بخش هاست. همیشه به خاطر داشته باشید که مهمترین بخش برای اعمال تغییرات و ترویج روشهای جدید عدم هراس از شکست است. ابتدا باید با صحبت کردن میزان وفق پذیری کارفرما را با نوآوری ها و ایده های جدید بسنجید، و به جای نمایش مدل ها و یا توصیف چگونگی بررسی برخوردهای عناصر ساختمانی به نکاتی اشاره کنید که بیشترین تاثیر را روی رسیدن به اهداف کارفرما با استفاده از روش های نوین داشته باشد. پس از آن باید در رابطه با توانایی ها و دانش خود در بهره گیری از این روش به کمک ابزارهای جدید مشتری را توجیه کنید که با قدم گذاشتن در مسیر نو به کمک توانایی ها شما در استفاده درست از ابزارها و یا نرم افزارها، دیگر هیچ گونه تردیدی وجود نخواهد داشت. هیچ چیز بدتر از این نیست که بدون توجیه کارفرما پروژه را در مسیر جدید قرار داد تا در میانه کار نتوان از خواسته ها و نیازهای او در تکمیل پروژه استفاده کرد، این کاری است که بهتر است قبل از شروع در رابطه با تمامی زوایای آن با مشتری همراه بود تا طبق خواسته های او بتوان بهترین تصمیم را ارائه کرد. چرا که یکی از اولویت های ما در BIM رضایت مندی سرمایه گذاران از روند فعالیت های پروژه و تحویل درست آن است.

نویسنده: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *