BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان آموزش ایران بیم

BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان

مدلسازی اطلاعات ساختمان یا BIM یک نوع مدلسازی 3 بعدی پارامتریک است که مورد استفاده قرار می­ گیرد. برای بروز کردن پلانها – برشها، نماها، روش ارائه، جزئیات، جداول و تمامی مواردی که برای مستندات ساختمان­ سازی به آن نیاز می­ باشد و نیازمند این سیستم می ­باشیم. نقشه­ هایی که در سیستم BIM ایجاد می شود شامل خطوط دوبعدی که نمایانگر اجزای ساختمان می ­باشد، نیست بلکه دارای قابلیت تغییرات پارامتریک است و با ایجاد تغییرات عناصر کاربردی در ساختمان سایر اصلاحات وابسته آن لحاظ می­شود. BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان بدان معناست که اگر شما یک پنجره یا درب را در پروژه تغییر دهد پارامترهای مرتبط آن با سایر اجزاء نقشه همسو می شود.

BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان

علاوه بر آن اگر عنصری را در نقطه­ ای تغییر شکل دهید و یا جابجا کنید این تغییرات در تمامی دیدهای موجود پروژه اعمال می ­شود. پس اگر دربی را در پروژه جابجا نمائیم در تمامی پلانها و برش­ها و مقاطع و… این تغییر لحاظ می­شود.

ما در طول چند سال گذشته شاهد پیشرفت در استفاده از BIM در طراحی معماری و صنعت ساختمان بوده ­ایم و تمایل به سمت طراحی مدل­های سه بعدی ساختمان بیشتر شده است. در آماری که به تازگی توسط مک گروهیل انتشار یافته است شرکت­ها و دفاتر مهندسی بیشتر به سمت مدلسازی سه بعدی  در پروژه ­های عمرانی و طراحی معماری روی آورده ­اند، در سال 2009 در حدود 50% از صنعت ساخت و ساز خود را با سیستم طراحی BIM همسو کرده­ اند و بیشتر طراحی­ها و آنالیزهای سیستم BIM در این زمینه موفقیت ­آمیز بوده است.

اگر با دقت بیشتری در رابطه با رشد کاربرد BIM نگاه کنید متوجه پیشرفت چشمگیر استفاده از سیستم BIM خواهید شد. کاربران ویژه، طراحان و سرمایه گذاران (تولید کنندگان مصالح نوین) در BIM از سال 2009، 15% افزایش یافته است و کاربران معمولی که کارهای شخصی با BIM انجام می­دهند در حدود 20% افزایش داشته است. همچنین آنچه امروزه مورد اهمیت است زمان و کیفیت مناسب پروژه­ ها در صنعت ساخت و ساز است که در این سیستم شاهد پیشرفت مطلوبی می باشیم.

برنامه­ ریزی برای BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان

از زمانی که معماران و طراحان به تغییر متد و روش کار خود در طراحی گرایش پیدا کردند بیشتر علاقمند به مدلسازی بوده­ اند ترسیم نقشه و اکسیس. لذا زمان آن فرا رسیده که به معرفی مراحل جدید بپردازیم و با روش BIM که در آن مستندسازی و ارائه ساختمان به صورت بهینه انجام می ­شود آشنا شویم. همواره مدیران شرکت­ها و پروژه ­ها به دنبال پیشرفت و تکامل همه جانبه BIM هستند و اکثر آنها BIM را به عنوان یک روش کار جدید و کاربردی در صنعت ساختمان می­دانند که به تمامی پرسش ­های منتقدان جواب مناسب می­دهد. همانطوری که تکنولوژی­های مکمل در سیستم BIM در حال رشد است قابلیت­ها و توانائی­های آن هم در حال پیشرفت و تکامل است. در حال حاضر تعداد زیادی از قابلیت­های مدلسازی با BIM در تصویر 3-1 نمایش داده شده است. وقتی به مرحله بعدی آشنایی با سیستم BIM می­رویم برای ارائه بهتر مستندات، آنالیزها و قابلیت­های مدیریتی  لازم است که بدانید که در کدامیک از سه طیف BIM گام برمی­دارید. دانستن این اهداف و چگونگی همپوشانی هر یک در پروژه به شما کمک می­ کند تا براحتی با سیستم BIM کار کنید.

این سه طیف عبارتنداز:

  • تجسم
  • آنالیز
  • استراتژی

نویسنده: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *