خدمات BIM

BIM و مالکان ساختمان

بسیاری از مالکان ساختمان ها خاطر نشان می کنند که از استراتژی تحویل نقشه های نهایی ملکشان در فرآیند خدمات BIM  بسیار راضی و خرسند هستند. در اصل انها به اهمیت وجود این نقشه ها پی برده اند و می دانند که بهره گیری از ابزارهای تصویرسازی اطلاعاتی برای دسترسی بهتر به نقشه ها در کل حیات ساختمان بسیار مفید است. برای مثال اطلاعاتی که از تجهیزات و تأسیساتی که در ساختمان به کار رفته است، اعم از نوع سیستم های تهویه مطبوع، ابزارآلات و یراق آلات درب ها، رنگها جزو اطلاعاتی هستند که می توانند از آنها در کل زندگی ساختمان استفاده کنند. هرچه پروژه پیچیده تر باشد تعداد مستندات و اطلاعات ثبت شده از تجهیزات بکار رفته در آنها بیشتر می شود. اما توصیف دقیقی که می توان برای اینگونه اطلاعات ثبت شده بکار برد. دسترسی به خدمات پس از فروش محصولات به کار رفته و نحوه اتصالات آنها در پروژه است.

iranbim-bim-iran_0001_Soule-Hall-Collage1

هزاران نمونه از این قبیل اطلاعات سازمان دهی نشده دست به دست می چرخد و برخی از آنها مفقود می شود. در حالیکه بیشترین هزینه ها در این مورد صورت گرفته است و باید از هر کدام از آنها در جایگاه مناسب بهره برداری شود. اما چون هیچ گاه به عنوان یک عنصر ارزشمند به آن نگاه نشده است، اهمیت آن نیز به درستی کشف نشده و نمی توان از انها در زمان مناسب استفاده کرد. پس زمانیکه بخواهیم برای تعمیرات بنا از آنها استفاده کنیم مجبور هستیم تا در جستجوی راه حلی برای کسب اطلاعات موردنیاز از نوع مصالح، تجهیزات و تأسیسات بکار رفته در بنا باشیم و در برخی موارد گارانتی هایی که روی تجهیزات خاص ساختمان مثل سیستم های تهویه، کف سازی ها، ایزولاسیون بام یا غیره وجود دارد، بسیار مهم بوده و دسترسی به آنها حیاتی است و اهمیت این مستندات در ساختمان های خاص مثل بیمارستانها یا ارگانهای امنیتی بیشتر مشهود است.

iranbim-bim-iran_0002_ProjectManagement

حتی اگر این مستندات و اطلاعات به صورت سازماندهی شده در اختیار مالک قرار گیرد اغلب از آن استفاده ای نمی شود. مالکین هوشمند هزینه های زیادی برای استفاده از BIM در ساختمان سازی انجام می دهند تا بتوانند اطلاعات ثبت شده را به دلایل زیر بدست آورند:

  • دسترسی راحت به مزبور اطلاعات برای کارکنان
  • حفظ و نگهداری تجهیزات با استفاده از ضمانت نامه های استاندارد
  • برای استفاده از مستندات در کمیسیون های ضروری (ایمنی ساختمان، خدمات ضد حریق، …)
  • کاهش هزینه هایی که صرف چاپ نقشه ها می شد.
  • توانایی گرفتن بک آپ از فایل ها برای جلوگیری از مفقود شدن اطلاعات
  • اطلاعات جزئی از مدل می باشد تا در هر لحظه امکان دسترسی به انها فراهم بوده و از هدررفت های غیر ضروری (زمان و هزینه) جلوگیری شود.
  • تأثیر مثبت در عملکرد و پشتیبانی از تعمیرات لازم در ساختمان
  • احترام به مقوله مشتری مداری و کسب رضایت آنها در استفاده از ساختمان

iranbim-bim-iran_0000_3d_scanning_home_01

فایل های چون ساخت اغلب به عنوان فایل های ثبت شده در BIM شناخته می شوند. فایلهای ثبت شده در BIM یک مدل واحد، جاری و یک مرجع کامل از اطلاعات پروژه است. تفاوت بین فایل های ثبت شده BIM با نقشه های ثبت شده در این است که فایل های BIM امکان تغییرات و ویرایشها را در هر لحظه را در اختیار شما قرار می گذارد تا فایل ها به روز رسانی شود. بدین ترتیب ذخیره سازی اطلاعات، آنالیز آنها و دسترسی به نقشه هایی چون ساخت به سهولت انجام می پذیرد. با این وجود چرا مالکین درخواستی مبنی بر تهیه فایل های ثبت شده BIM ارائه نمی کنند و به نظر شماچه کسی باید هزینه آنرا متحمل شود؟

iranbim-bim-iran_0003_bim_top

نویسنده:ابولفضل نوایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *