تجسم خلاقانه در BIM ایران بیم

تجسم خلاقانه با BIM

خلق مستندات پروژه در سيستم BIM امتياز ويژه ­ای دارد و آن امكان تجسم پروژه در فضای سه بعدي است و اين ماحصل عمده و محرك اصلي در طراحي با BIM است كه تمامي كاربران را به استفاده از آن ترغيب مي­كند.تجسم خلاقانه در BIM:  خلق ديجيتالي پروژه با ابزارهاي جديد ما را در پيشبرد اهدافمان كمك مي­كند امكان تداعي فضاي خارجي و داخلي پروژه همانند بازي با كنسول  مي­باشد به طوري­كه شما با ايجاد يك گردش مجازي در فضاي طراحي (walk through) تصاوير ملموسي از پروژه ايجاد نمايد.

در آينده نه چندان دور كارفرمايان به معماراني كه با روش BIM طراحي مي­كنند اعتماد بيشتري خواهند داشت چرا كه مي-توانند در فضاي واقعي و مسيرهاي داخلي و خارجي پروژه حركت نمايند و هيچ محدوديتي در ارائه فضاي داخل و خارج پروژه ندارند.

تجسم خلاقانه در BIM

همچنين اين مدل­ها محدوديتي در چاپ رنگي و سياه و سفيد ندارند.

  • نمونه­ هاي متفاوتي از تصويرسازي توسط مدل­هاي BIM وجود دارد كه در اينجا به بحث پيرامون تفاوت­هاي تجسم­ سازي و ارتباطات بين آنها در BIM مي ­پردازيم. يك تصوير ثابت ساده ­ترين توليد در سيستم BIM مي­باشد. زمانيكه شما يك شيء يا عنصر ساختماني را ايجاد مي­ كنيد در حقيقت يك تصوير ثابت از آن خلق كرده ­ايد. كه مي­توانيد آن را از هر منظري مانند پلان نما و يا پرسپكتيو مشاهده نماييد. اين تصاوير ثابت مي­ توانند از روي تمامي بخش­هاي مدلسازي و طراحي شده در BIM ايجاد شده باشند.

  • اين تصاوير تنها بيانگر كليات طرح نيستد بلكه نمايش دهنده ايده ­ها، تناسب، فرم، فضا و كاربري نيز مي­باشد. در برخي مصاديق  بحث متيريال گذاري حذف شده است تا بيشتر به فرم و كانپست ساختمان توجه شده و با تعريف مصالح به عناصر موجود مي­توان رنگ­ها در فضا، نور و رندرهاي واقع گرايانه از حجم مورد نظر را نمايان كرد.

تجسم خلاقانه در BIM: در برخی تصاوير سازه­ اي  اطلاعات جامعي از اهداف طراحي هویدا می باشد و علاوه بر ظاهر آن تمامي اطلاعات و محاسبات مستقر در آن قابل بحث مفصل منتقدان پروژه خواهد بود. اين روش ارائه واقع­گرايانه از مدل پروژه علاوه بر مدلسازي اصلي شامل نورپردازي، كاربرد سايه و تكنيك­هاي زمينه كار براي جلوه واقعي مي­باشد.

در نهايت مرحله بعدي ايجاد حركت در صفحه مي­باشد. اين حركت در زمان مشخصي نيست با اين حال بازتاب هر يك از عناصر بر روي يكديگر و استفاده از نورهاي واقعي آن را طبيعي­ تر جلوه مي­ دهد تمامي اين مراحل براي رسيدن به تجسم واقعي از فضايي است كه هنوز وجود خارجي ندارد.

تجسم خلاقانه در BIM بیم

آناليز و تجسم خلاقانه در BIM

بايد بدانيد پايه و اساس تجسم­ سازي در BIM پايه كارآمدي براي آناليز طرح نمي­ باشد زيرا همانطور كه مراحل تصويرسازي از انواع رندرينگ يا انيميشن بيشتر از هر چيزي به RAM كامپيوتر شما وابسته است كه تا چه حد توانايي تصويرسازي واقعي اجسام را براي شما تداعي كند مبحث آناليز طرح نيز اگر از نوع ساده و ابتدايي باشد با نرم­ افزار Revit قابل بررسي است اگر نه بهتر است از نرم ­افزارهاي مختص آناليز طرح استفاده شود.

زيرا علت استفاده از اين نرم­ افزار بيشتر براي همكاري متقابل كليه­ ي بخش­هاي ساختماني در مدل­سازي و داده­ ها مي ­باشد.دراینجا می توان  كاربرد مدلسازي براساس مصرف انرژي را به روش های مختلفی با هم مقايسه کرد مرحله اول وارد شدن احجام هندسي در روند آناليز و طراحي .

مرحله دوم نمايانگر  زماني است كه داده ­هاي مسئله از طريق نرم­ افزارهاي ديگري به جز Revit در آناليز مدل وارد مي شود  و صرف آناليز مجموعه به صورت كلي مي­شود. اما در بخش سوم  احجام هندسي با کمک نرم افزار Revit مستقيم وارد طرح آناليز می شوند که با تكرار استفاده از اين روش در پروژه ­هاي مختلف به مرور در اين عمل مهارت كافي را كسب كرده و مي­توانيد مدت زمان آناليز طرح را همراه با طراحي و مدلسازي پيش برده و آن را تا نصف كاهش دهيد.

تجسم خلاقانه در BIM: از اين روش مي­توان براي بررسي روشنايي روز در طراحي يك ساختمانبهره برید بدين ترتيب كه گزينه ­هاي متفاوتي را براي يك طرح ارائه نموده و تنها با فشردن يك دكمه به بررسي و آناليز روشنايي بر اين نمونه­ ها اقدام كنيد. بدين ترتيب با استفاده از روش مدلسازي و آناليز در نرم ­افزار Revit هم در سرعت و هم دقت كار در حين پيشرفت كار اطمينان خواهيد داشت. آناليز يك طرح از لحاظ مصرف انرژي و يا نگهداري از آن در طول زماني معين در ساختمان  بسيار اهميت دارد.

پس استفاده از يك روش مدل­سازي كه ما را در رسيدن به اين هدف ياري نمايد اولويت اول است به طور مثال اگر ما بعد از اتمام طراحي پروژه و تحويل فازهاي مختف آن به بررسي مصالح از جهات بهينه سازي و نگهداري انرژي در ساختمان بپردازيم مجبور به ويرايش­هاي مكرر در طرح خواهيم بود اما با آناليزكردن در حين طراحي مي­توان مدت زمان هماهنگي بين مدلسازي و آناليز طراحي را به نصف كاهش داد.

 

نویسنده: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *