آشنایی با BIM

اخطار! شرکت های مهندسی و مشاوران عزیز تا زمانی که این مقاله را نخوانده اید کار با بیم BIM را شروع نکنید.

چگونه کار را با مدلسازی اطلاعاتی ساختمان  بیم BIM  شروع کنیم؟

تبریک می گویم !شما برنده شدید و توانستید که سرمایه گذاران را قانع کنید که پروژه را با فناوری  بیم BIM پیش ببرند و شما نیز به عنوان یک پیشرو در این امر هم در رزومه کاری خود توانایی استفاده از  بیم BIM را درج نموده اید وهم یک تجربه کاری کامل و بی عیب و نقص را پیش رو دارید.آنچه در ابتدای کارنیاز دارید: گروه طراحان و مهندسان آموزش دیده در این زمینه (آرشیتکت‚ مهندس عمران ‚ مکانیک ‚ الکتریک ‚ لوله کش ‚ آتش نشان وسیویل ) ‚ مدیر پروژه ; داده ها و اطلاعات اولیه ی سایت پروژه و ضوابط و مقررات ناحیه ‚ پیمانکاران آموزش دیده و خبره است . پس شما آماده ی پرواز هستید اما قبل از آن برای داشتن یک شروع خوب و صعود مناسب بهتر است چهار نکته را در نظر بگیرید :

 • از افراد مناسب در هر بخش استفاده کنید.
 • اهداف و افق ها را مشخص کنید .
 • جایی برای برقراری ارتباط بین تمامی اعضا در نظر بگیرید.
 • انتظارات کارفرما را سرلوحه کار قرار دهید.
آشنایی با روش BIM

مدلسازی اطلاعاتی ساختمان BIM

جلسه اولیه و متعارفی که اصولا در ابتدای کار بین اعضای گروه طرح وساخت دایر می شود یک ملاقات اساسی و زیرساخت اولیه کار محسوب می شود. در اینجا که نیاز های اولیه مالک ‚ روند پرداخت صورت وضعیت ها ‚ برنامه های آزمایشی ‚ بیمه ‚ چالش های موجود در پروژه و امثال آن بررسی شده و برای آنها یک برنامه کامل تدوین می گردد. پس از آن وظایف هر بخش مشخص شده تا بر طبق اهداف پیش بینی شده حرکت اولیه صورت گیرد . این ملاقات قبل از آغاز ساخت مدل دیجیتالی پروژه نیز تکرار می شود که در حقیقت نقطه شروع فناوری  بیم BIM در پروژه بوده و از این بخش به بعد وارد عرصه کاری پروژه می شود ‚ اینجاست که که ما کل پروژه را چه در مقیاس کل و چه خرد مورد بررسی قرار داده و نیازهای پیمانکاران را در مقیاس وسیع تا جایی برآورده می سازد که تعداد میخ های بکار رفته در هر طبقه از ساختمان قبل از آغاز فعالیت های اجرایی مشخص می شود . بنابراین این ملاقات یکی از عوامل تعیین کننده موفقیت است و نیاز های مدیران پروژه و مدیران بخش های مجازی پروژه که بیشتر روی مدل های دیجیتالی کا می کنند، را برآورده می سازد و خاطر نشان می کنم عدم حضور مدیریت بخش های مجازی پروژه در این ملاقات شکست شما در این پروژه را رقم می زند .

حال نوبت آن می رسد که اهداف پروژه تعیین شود تا از قبل مسیر حرکت برای تمامی اعضا تعریف شود که سه دستاورد اصلی آن به شرح زیر است :

 • شفاف سازی مسیرهای حرکت به سمت هدف
 • تعریف درست فعالیت های هر گروه
 • کمک به هماهنگی فعالیت های افراد مختلف با هم برای رسیدن به هدف واحد
مزایای BIM

ایران بیم BIM

از این دستاوردها به سادگی نگذرید چرا که تمامی مدیران این قابلیت را دارند که تنها قابلیت ها و فعالیت های هر بخش را به آنها گوشزد کند بدون اینکه در رابطه با آن ها بحث و گفت گو کرده و راه کارها را پیش روی کارمندان خود قرار دهد بنابراین اگر در ابتدای کار اهداف و نقطه نظرها بررسی شده و سیاست گذاری ها بر همین مبنا صورت پذیرد در ادامه کار بر روی پروژه کمتر به اختلاف نظرها و کم کاری ها یا دوباره کاری ها برخورد می کند. برای مثال اگر به برنامه ریزی پنج ماهه هماهنگی های پروژه در اول کاردقت کنید ملاحظه می کنید که با استفاده از فناوری  بیم BIM بسیاری از کارها مثل مدلسازی های اولیه معماری به همراه مدلسازی سازه توسط Tekla  و یا آنالیز انرژی و تاثیرات نور بر سطوح خارجی و داخلی بنا برای تعیین نیازمندی های پروژه به نور یا سرمایش و گرمایش می تواند در کنار هم و با هم انجام گیرد که باعث می شود سرعت کار بالا رفته و تمامی فعالیت های تعیین شده در زمان مورد نظر انجام گیرد . البته این روش به همان اندازه که از سرعت بالایی برخوردار است به همان اندازه هم چالش برانگیز است چرا که باید به کار دیگران و همکارانی که روی بخش ها دیگر در حال کار هستند اعتماد کرده و آن را قبول کنیم . در نهایت در پایان کار همه با هم یک مدل دیجیتالی کامل را ایجاد کرده اند که هر کدام نقش موثری درآن دارند . این عملکردی است که قبل از این چندین برابر زمان صرف می شد تا به آن دست یافت . حال خودتان قضاوت کنید آیا آنچه قبل از این استفاده می کردید و در پروژه ها از آن بهره می بردید بهتر بود یا روش جدید به کمک فناوری بیم BIM ؟

گروه ایران بیم  Iran BIM  آماده هرگونه مشاوره و کمک به شما در پیشبرد اهدافتان در استفاده از فناوری BIM است.

نویسنده: زهره یوسفی خو

5 پاسخ
 1. Avatar
  مصطفی می گوید

  منم یک شرکت کوچک راه انداختم ولی نمی دونم برای استفاده از BIM باید از کجا شروع کنم. همه جا فقط ازش حرف می زنند اما نمی دونم تا چه اندازه در ایران کاربرد دارد.

  پاسخ
 2. Avatar
  علی می گوید

  ما تو شرکت فقط از رویت استفاده می کنیم اما بقیه مراحل را به همان روش سنتی ادامه می دهیم می خوام بدونم شرکتی تو ایران هست که کل پروژه را بیم کار کنه

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *