برآورد هزینه‌ها با BIM

تاثیر مستقیم مدلسازی اطلاعات در برآورد هزینه های پروژه و کاهش چشمگیر آن!!

BIM به شما اجازه ­ی برآورد هزینه‌ ها را نیز می‌دهد. آنچه به‌ عنوان بعد پنجم در BIM شهرت یافته است در حقیقت همین مطلب است که با نام «غاز طلایی» جهت تهیه­ برآورد هزینه ­ها در مرحله­ قبل از ساخت شناخته می ­شود. BIM هزینه­ ها را بر اساس اطلاعاتی که در پس کار طراحی ساختمان موجود است، به تصویر می­ کشد. برای مثال اگر یک مدل دارای ۱۰.۰۰۰فوت مربع دیوار از نوع دیوار تیغه­ ای است، شما را به قیمت واحدی سوق می ‌دهد که این قیمت برگرفته از اطلاعاتی است که از ابعاد و اندازه‌ ها، میزان نیروی کار لازم، هزینه­ ی مصالح و سرعت تولید محصول استخراج شده است.

بدین ترتیب شما می­ توانید از روی یک مدل اطلاعاتی از میزان مصالح بکار رفته در محصول، برنامه زمانی تولید محصول و میزان نیروی کار جهت بنا کردن آن را در اختیار داشته باشید.

برآورد هزینه‌ها با BIM

حال این روش را با روش ‌های پیشین مقایسه کنیم، زمانی که تنها با در دست داشتن چند فایل تصویری از طرح و چندین برنامه­ ی تهیه‌ شده توسط مدیر پروژه و تلفیق آن‌ها با هم می­ بایست عملیات برآورد هزینه‌ها را هدایت می‌ کردید.

محصولاتی نظیر نرم‌افزار Vico به شما این اجازه را می‌دهد که اطلاعات موجود در پروژه را به‌صورت کامل از نقشه‌ها استخراج کرده و آن‌ها را به‌صورت جداگانه در ابعاد مختلف پروژه، بعد سوم (۳D)، عناصر ساختمانی بعد چهارم (۴D) و برنامه‌ریزی بعد پنجم (۵D) هزینه­ ها را تنها با بکار گیری از یک دستور در اختیار داشته باشید.

برآورد هزینه‌ها با BIM ایران بیم

برآورد هزینه‌ها با BIM: تاکنون ابزارهای ساده ‌ای جهت تهیه ­ی متره و برآورد یک ساختمان در اختیار کارشناسان مربوطه قرار می­گرفت. این اطلاعات تنها شامل نقشه‌های دوبعدی از ساختمان مزبور بود. در این رابطه شرکت‌ های تولید نرم‌ افزار، برای بهینه ‌سازی و عملکرد بهتر در جهت تهیه برآورد هزینه ‌های ساختمان، نرم‌افزارهای هوشمندی تهیه کردند؛ تا در کنار دسترسی به احجام پروژه (۳D)، عملیات متره (۴D) را انجام دهند. لذا تهیه برآورد هزینه از اقلام بکار رفته در ساختمان (۵D) به آسانی صورت پذیرفت.

در این خصوص با استفاده از روش‌های آنلاین (ابری) که همان نوشتن توضیحات مرتبط با عنصر در فایل اصلی پروژه است، توسط نرم‌ افزارهایی مانند نرم ­افزار Onuma System، هماهنگی و همکاری مناسبی بین اعضای تیم در زمینه تهیه برآورد صورت گرفت. Onuma System نرم ‌افزاری است هوشمند که با اتصال به اینترنت به‌صورت آنلاین امکان همکاری و تبادل نظر بر روی عناصر مدل‌ سازی شده در ساختمان بین تیم طراحی و سازندگان را برقرار می ‌کند.

مترجم: مونا اصغرزاده

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *