استفاده از روش worksharing در رویت Revit .ایران بیم

استفاده از روش worksharing در رویت Revit

يكي از مهم‌ترين امتيازات استفاده از روش همكاري گروهي توانايي اشتراك با بقيه اعضاي گروه مي‌باشد. بدين ترتيب ما به بررسي چگونگي اين عملكرد در بين اعضاي تيم كاري مي‌پردازيم.استفاده از روش worksharing در رویت Revit : اما اگر بخواهيم از اين روش در يك تيم بزرگتر مثل گروه سازه و تأسيسات استفاده كنيم چه اتفاقي مي‌افتد؟

Revit به شما اجازه مي‌دهد تا فايل‌ها را به صورت Link شده مورد استفاده قرار دهيد. اما زماني‌كه اين فايل در مدل پروژه بارگذاري شود. گزينه‌ها و ابزارهاي زيادي براي استفاده از اطلاعات اين فايل در دسترس قرار مي‌گيرد. به اين ابزار Copy/Monitor مي‌گويند.

استفاده از روش worksharing در رویت Revit

دستور Copy/Monitor به شما اجازه مي‌دهد تا از روي فايل Link شده عناصر مورد نظر را در پروژه كپي كنيد.

ابتدا ابزار Copy/Monitor و بعد Select Link. فايل Link شده‌ي معماري را انتخاب كرده تا نوار ابزارها به حالت Copy/Monitor تغيير شكل دهد. روي گزينه‌ي Option كليك كرده تا پنجره‌اي  در صفحه نمايان شود توجه داشته باشيد كه گزينه‌هاي نمايش داده شده در ابزار Copy/Monitor از نرم‌افزار Revit Architectural با مونه‌هاي مشابه در بخش‌هاي Structural و MEP متفاوت است. اما هدف در اینجا تنها بررسي نمونه‌هاي موجود در بخش Architectural است.

پنجره‌ي Copy/Monitor Options در نرم‌افزار Revit Architecture به 5 بخش تقسيم شده كه نمايشگر عناصر موجود در بخش Copy و Monitor مي‌باشد. براي هر بخش فهرستي به نام Categories And Types To Copy در نظر گرفته شده. در بخش Floors فهرستي از انواع كف‌هاي موجود كه در فايل Link شده قرار دارند در ستون سمت چپ و كف‌هاي موجود در فايل ميزبان در ستون سمت راست ليست شده‌اند.

توجه كنيد كه هر نوع فايل Link شده‌اي مي‌تواند جز گزينه‌هاي انتخابي Don’t Copy This Type باشد اين عملكرد مي‌تواند تنها براي كنترل كيفيت پروژه‌هاي BIM باشد و نيازي به كپي كردن مؤلفه‌هاي موجود درآن نداشته باشد. براي مثال ديوارها هيچ‌گاه كپي نمي‌شوند به بخش Walls مراجعه كنيد و تمامي موارد موجود را به حالت Don’t Copy This Type تغيير دهيد.

در پايين صفحه‌اي كه در پنجره‌ي Copy/Monitor Option باز شده مي‌توانيد بخش با نام Additional Copy Parameter در هر پانل جاگذاري شده است. توجه كنيد كه اين پارامترهاي اضافي با مؤلفه‌هاي دسته‌بندي شده در هر بخش تفاوت دارند. براي مثال زماني‌كه روي ترازها (Level) عمليات Copy/Monitor انجام شود يك پيشوند براي تمايز بين نمونه‌ي موجود و نمونه‌ي كپي شده از فايل Link ايجاد مي‌شود تا به فرض مثال تراز معماري كه ساختار كف تمام شده از مصالح ساختماني مي‌باشد با كف سازه‌اي كه متشكل از تراز تمام شده سازه‌ي مشخص است از یکدیگر جدا باشند.

استفاده از روش worksharing در رویت Revit.ایران بیم

استفاده از روش worksharing در رویت Revit

بهتر است نگاه دقيق‌تري به عناصر موجود در هر بخش از ابزار Copy/Monitor داشته باشيم:

Level: در بیشتر موارد تفاوت بين جايگاه تراز سازه و تراز معماري در طبقات باعث اين تفكر مي‌شود كه بهتر بود كه از تراز مذبور كپي روي فايل اصلي ايجاد نشود اما بهتر است بدانيد كه انجام يك كپي با لحاظ فاصله و نام جديد مي‌تواند در پروژه بسيار كارآمد باشد. توجه داشته باشيد كه اين فاصله به تمامي عناصر Copy/Monitor شده اعمال مي‌شود. اما اگر تراز سازه‌اي نياز داشت تا فاصله‌اي متفاوت از آنچه ايجاد مي‌شود داشته باشد يك تراز در فايل ميزبان ايجاد كرده و بعد از دستور Monitor استفاده كنيد تا فاصله‌اي متعارف بين تراز موجود در فايل Link شده ايجاد شود و اين فاصله در طول ويرايش مدل Link شده لحاظ خواهد شد.

Grds: كپي كردن محورها معمولاً كار بسيار سختي است شما مي‌توانيد از گزينه‌هاي موجود در اين پانل‌ها استفاده كرده و محورهاي معماري را به محورهاي سازه‌اي تبديل كنيد. همچنین مي‌توانيد پيشوندي به نام هر محور آكس اضافه كنيد. براي مثال اضافه كردن حرف “S” براي نمونه‌ي سازه و “A” براي نمونه‌ي معماري مي‌تواند كارآمد باشد.

استفاده از روش worksharing در رویت Revit ستون‌ها: مهندسين سازه مي‌توانيد هر ستوني را بر حسب مورد جابه‌جا نمايند ـ هم ستون‌هاي معماري و هم‌سازه‌اي ـ اما از آن‌جا كه يك مهندس آرشيتكت بايد از محل تغيير ستون‌ها در فايل اصلي آگاه شود بعد از انجام ويرايش‌ها عمليات Monitor روي فايل Link شده صورت مي‌گيرد. در حقيقت ستون‌هاي سازه‌اي بايد تنها در مدلسازي نقشه‌هاي سازه موجود بوده و بعد به مدل معماري Link شود بعد هر زماني كه آرشيتكت از روش Copy/Monitor روي فايل سازه‌ي Link شده استفاده كند موارد ويرايش شده در تصوير نمايان مي‌شوند و در مراحل بعد ستون‌هاي معماري در راستاي مكان جديد جابه‌جا خواهند شد اما اگر فايل Linkشده حذف شود ديگر اين امكان جهت اطلاع رساني تغيير مكان ستون‌ها در فايل معماري وجود نخواهد داشت.

استفاده از روش worksharing در رویت Revit ديوارها و كف‌ها: اين مؤلفه‌ها نيز مشابه نمونه‌ي ستون‌ها هستند ديوارهاي سازه‌اي كه در هنگام مكانيابي و جاگذاري در نقشه‌هاي سازه‌اي نقش مهمي را بازي مي‌كنند نيز مي‌توانند در فايل معماري Link شوند. زماني‌كه شما تصميم مي‌گيريد تا براي ارتباط بين اين عناصر از روش Copy/Monitor استفاده كنيد بهتر است از يك نام خاص براي ديوارهاي سازه‌اي در پروژه استفاده كنيد. نامي كه مشخص‌كننده‌ي كاربرد آن باشد اين كار را مي‌توانيد از طريق پنجره‌ي Copy/Monitor Option انجام دهيد. مي‌توانيد در بخش نام‌گذاري يك خط فاصله (-) در ابتداي نام هر بخش اضافه كنيد.

در نهايت مطمئن شويد كه گزينه‌ي Copy Windows /Doors/Openings و Copy Openings/ Insert براي كف‌ها علامت‌گذاري شده باشد تا به تبع آن بازشويي نيز در مؤلفه‌هاي بازبيني شده در فايل اصلي لحاظ شود

از اين ابزار Copy/Monitor استفاده كنيد تا رابطه‌اي را كه ميان محورهاي آكس مدل ميزبان و مدل Link شده وجود دارد را كشف كنيد. با انجام اين‌كار مطئمن مي‌شويد كه محورهاي اصلي در فايل ميزبان با محورهاي مدل Link شده هماهنگ شده‌اند.

نویسنده: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *