آموزش ویرایش فمیلی ها در رویت Revit.ایران بیم

آموزش ویرایش فمیلی ها در رویت Revit

آموزش ویرایش فمیلی ها در رویت Revit: بعد از آنكه تعداد زيادي مؤلفه‌هاي هم‌خانواده‌اي را به پروژه جاري در Revit اضافه كرديد به اين مورد برخورد مي‌كنيد كه در برخي موارد نياز داريد برخي آنها را ويرايش نماييد گاهي جايگزين كردن برخي جزئيات يك هم‌خانواده بهتر از ساختن يك نمونه‌ي جديد در پروژه مي‌باشد. به عبارت ديگر باز كردن فايل هم‌خانوده و ويرايش ويژگي‌هاي آن يا تغيير در حجم هندسي مؤلفه مي‌تواند به شما كمك بیشتري كند.

در اين اینجا به بررسي مهارت‌هاي زير مي‌پردازيم:

ـ ويرايش نمايش ديد و درجه وضوح آن

ـ تغيير در شاخه هم‌خانواده‌ها

ـ ويرايش حجم هندسي هم‌خانواده‌ها

آموزش ویرایش فمیلی ها در رویت Revit

ويرايش نمايش ديد و درجه وضوح آن

اضافه كردن عناصر محتوايي كار آساني است اما آموزش چگونگي ويرايش آن كمي زمان‌بر است. ما از آخرين تمرين فصل ششم کتاب  بدين منظور كمك مي‌گيريم. فايل تكميل شده از مرحله قبل را باز نموده و يا آنرا با نام ‌CO6-Adding-Families.rvt از سايت اين كتاب بارگذاري كنيد.

براي بارگذاري فمیلی های مختلف به سایت iranbim مراجعه کرده و در بخش دانلود فمیلی و هم خانواده ها، نمونه های چراغ های سقفی، گیاهان و … را انتخاب کنید.

اولين موردي كه در زمان بارگذاري مؤلفه‌هاي هم‌خانواده در پروژه بايد به آن توجه داشته باشيد درجه نمايش تصوير آن مؤلفه در جهات مختلف و مقياس آن مي‌باشد. نمايش تمامي جزئيات يك مؤلفه دقيقاً مطابق آنچه شما مي‌خواهيد نيست بلكه نمايش آن مي‌تواند منجر به سردرگمي شما شود. بايد توجه داشته باشيد كه ايجاد جزئيات بسيار زياد در پروژه و شيت‌ها در هنگام چاپ مي‌تواند دردسر ساز بوده و تنها به صورت لكه‌اي سياه نمايش داده شود ما در كامپيوتر به علت داشتن قابليت بزرگنمايي به سمت داخل متوجه ريز بودن اطلاعات ترسيمي نشده و بعد از چاپ با اين مهم آگاه مي‌شويم.

آموزش ویرایش فمیلی ها در رویت Revit.ایران بیم

آموزش ویرایش فمیلی ها در رویت Revit

پس بهتر است قبل از اين به بررسي درجه وضوح نمايش مؤلفه‌هاي هم‌خانواده‌اي در پروژه بپردازيم.

ابتدا به نماي جنوبي South از پروژه برويد. يك كپي از ميز در سمت راست نمونه اول ايجاد كنيد. شما مي‌توانيد براي بزرگنمایی روي آن راست كليك كرده و گزينه Zoom To Fit را انتخاب كنيد. با اين عمل تمامي مؤلفه‌هاي موجود در صفحه به بزرگترين صورت ممكن در صفحه نمايش داده مي‌شوند و به شما اندازه‌ي اصلي نمونه‌ها را در هنگام چاپ نمي‌دهد.

بهترين روش براي مقايسه معقولانه‌ترين بزرگنمایی در هنگام چاپ انتخاب گزينه Zoom Sheet Size از طريق نوار Navigution واقع در سمت راست ديد مي‌باشد. با انتخاب اين گزينه در هنگام بزرگنمایی مقياس نقشه‌ها نيز در نظر گرفته مي‌شود.

اگر در شرايطي نياز داشتيد تا بدانيد مؤلفه‌ها در ديد واقعي چاپ شده به چه صورت نمايش داده مي‌شوند از اين روش استفاده كنيد.

قانون ما از اين قرار است كه اگر 2 خط روي یکدیگر هم‌پوشاني داشته باشند و در نمونه‌ چاپ شده تنها به صورت يك خط نمايان مي‌شوند نيازي به ديده شدن در تصوير را ندارند. پس در Revit نمايش آنها، چاپ آنها و فرستادن اطلاعات پيرامون آنها نيز لازم و ضروري نيست. در Revit مدلسازي كامل براي مقياس‌هاي مختلف صورت پذيرفته شما مي‌توانيد از طريق گزينه Additional Setting واقع در پانل Setting از نوار Modify به اين مهم دسترسي يابيد.

با توجه به مقياس ديد Revit به صورت خودكار برخي عناصر را مخفي مي‌كند كه بهترين روش براي مديريت ديداري مؤلفه‌ها مي‌باشد. اما براي استفاده از امتيازات آن بايد مطمئن شويد كه عناصر محتواي پروژه در مقياس مناسب داراي وضوح ديد درستي باشند.

آموزش ویرایش فمیلی ها در رویت Revit

تغيير در شاخه‌هاي هم‌خانواده‌ها

مؤلفه‌هاي هم‌خانواده‌اي بر اساس شاخه‌‌هايي كه در آنها جاگذاري شده‌اند جدول‌بندي مي‌شوند كه اين مطلب مشخص مي‌شود كه شما براي اولين بار آن مؤلفه را از طريق نمونه‌هاي ليست شده در شاخه‌هاي conponent در پروژه بارگذاري مي‌كنيد. زماني كه يك هم‌خانواده جديد ايجاد مي‌شود در ابتداي كار Revit از شما مي‌پرسد كه فايل پيش فرضي مناسب آنرا انتخاب كنيد.

اما در بسياري موارد در مراحل بعدي كاربران متوجه مي‌شوند كه نياز دارند تا مؤلفه را به بخش‌هاي ديگر تغيير دهند. ممكن است اين اتفاق در زماني كه شما به ايجاد يك مؤلفه اقدام مي‌كنيد و يا آنرا از نمونه‌هاي موجود در پروژه بارگذاري مي‌كنيد نيز بيافتند. تغيير در شاخه‌هاي مؤلفه‌هاي هم‌خانواده‌اي كاري است آسان.

منبع : کتاب Revit Architecture 2012

مترجم: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *