آموزش رویت ايجاد و دوبل كردن ترازها bim

آموزش رویت ايجاد و دوبل كردن ترازها

ايجاد يك تراز جديد مي­تواند با يك پلان جديد همراه باشد يا همراه نباشد (كه از طريق گزينه ايجاد پلان راي هر تراز قابل تنظيم است.) در هر حال ايجاد هر تراز با ايجاد يك پلان هماهنگ است اما اگر يك تراز را copy كنيم به صورت پيش فرض پلاني ايجاد نمي­شود (مثلاً اگر بخواهيد براي پنجره­ها هم يك تراز داشته باشيد در صورتي­كه براي آن نياز به وجود يك پلان اضافه نيست.) آموزش رویت ايجاد و دوبل كردن ترازها:  شكل ظاهري تراز و سر آن به رنگ مشكي است و در هنگام ايجاد اول و يا تغييرات بعدي به رنگ آبي در مي­آيد.

اگر يك تراز داشتيد كه پلانی براي آن وجود نداشت به راحتي در نوار view بخش create plan گزينه plan view را بزنيد اين پروسه باعث مي­شود يك پنجره باز شود تمامي ترازهايي را كه پلان ندارند را شامل شود و شما با انتخاب هر كدام از آنها مي­توانيد براي آن تراز يك پلان ايجاد كنيد.

از همين روش براي دوبل كردن يك پلان هم مي ­توانيد استفاده كنيد به راحتي گزينه عدم ايجاد دوبل براي ديد را برداريد در اينصورت تمامي ترازهاي موجود نمايان مي ­شود و مي ­توانيد حتي اگر مي­خواهيد از يك پلان موجود در تراز دو تا ايجاد كنيد از اين روش هم بهره ببريد.

بررسي خطوط نمايش ترازها

آموزش رویت ايجاد و دوبل كردن ترازها: در اينجا نياز است 2 نكته مهم در رابطه با كنترل المانهاي تراز و خطوط آكس آن گوشزد مي­شود اول آنكه شما مي ­توانيد هر دو طرف خط آكس ترازها را از طريق دكمه­ هاي انتها و ابتداي آن از لحاظ داشتن سَر كنترل كنيد و مي­توانيد خط را تا نقطه دلخواه بكشيد و همچنين گزينه 3D  باعث مي­شود كه تمامي ترازها با هم مرتبط شوند در صورتي­كه اگر يكي جابجا شود بقيه به تبع آن تغيير كند.

اگر شما فقط خواستار اين هستيد كه يكي از اين ترازها به نقطه­ اي جابجا شود بايد گزينه 2D را انتخاب كرده كه با يك كليك روي گزينه 3D اين مهم بدست مي­آيد.

وقتي اين عناصر را در Revit تغيير دهيد بنا به مورد امكان تغيير در برخي عناصر وابسته نيز وجود دارد. اگر يك تراز را تغيير دهيد ديوارها و مبلمان آن تراز تغيير مي­يابد اگر يك آكس را تغيير دهيد عناصر سازه­اي به تبع آن تحت تأثير قرار مي­گيرد و اگر خطوط مرجع (رفرنس) را تغيير دهيد عناصري را كه وابسته به آن است و روي آن ايجاد شده تغيير مي­يابد.

برحسب مورد اصولاً اين عناصر به خطوط مرجع توسط خطوط اندازه­گذاري به جهت وابسته كردن آن عنصر به خط مرجع قفل يا پيچ مي­شود.

اگر مدتی است كه با Revit كار مي­كنيد و در آن به طور كامل اشراف داريد براي شما واضح است كه ترازها و آكسها قابليت كنترل كردن عناصر را دارا هستند اما خطوط مرجع زياد در اين زمينه ارتباط بين عناصر مورد توجه نيستند.

آموزش رویت ايجاد و دوبل كردن ترازها

عناصر مضموني

عناصر مضموني تماماً در مورد عناصر تكرارپذيري است كه در پروژه­ هاي Revit كاربرد دارند. اينگونه عناصر هم مي­تواند داراي روابط با ديگري باشند اما مهمتر از آن از روابط بين مفروضات كه در بخش قبلي به آن پرداخته شده محافظت مي­كند با توجه به جدول سازماندهي Revit كه جلوتر توضیح داده شد متوجه مي­شويد كه اين عناصر شامل هم خانواده­ها و فضاها مي­باشند.

System family كه به عنوان عناصر ميزبان نيز شناخته مي­شوند شامل عناصر پيراموني پروژه­ها در Revit مي­باشد. اين هم خانواده­ها در قسمت Family Editor ايجاد نمي­شوند بلكه از قبل در سيستم جاگذاري شده­اند. اگر از آن يك نمونه ديگري بخواهيد مي­توانيد آن دوبل كنيد. اين عناصر مي­توانند 2 بعدي و 3 بعدي باشند.

مؤلفه­ هاي Floors – Roofs –  Railing – stair – ceiling  معمولاً 3 بعدي هستند و مولفه ­هاي insulation, revision  Dimentions text معمولاً 2 بعدي ايجاد مي ­شوند.

آموزش رویت ايجاد و دوبل كردن ترازها: مولفه component family در قسمت family editor خلق شده و برحسب مورد 2 بعدي و 3 بعدي هستند. اين بدين معناست كه نمونه­ هاي مختلف آنها را مي­ توان بارگذاري كرد و يا از محيطي خارج از Revit به پروژه وارد كرد. وقتي در ابتداي كار يك component ايجاد شود ابتدا وارد يك پنجره­اي مي­شويد كه با انتخاب فايل مورد نظر و متناسب مي­توانيد آن مولفه را در پلانها و جداول مربوط به خود مشاهده كنيد.

دسته بعدي از عناصر مضموني space نام دارد مثل volumes , areas – rooms . مطمئناً اين موارد مشابه با عناصر حجمي نيستند اما بخشي مهمي از پروژه را شامل مي­شوند. (مثل system family) و مشابه آنها قابليت قرارگيري درجه اول و تنظيمات خاص خود را مطابق با پروژه دارا هستند.)

نویسنده: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *