آموزش حاشیه نویسی و Tag گذاری در Revit.ایران بیم

آموزش حاشیه نویسی و Tag گذاری در Revit

مؤلفه‌هاي حاشيه‌نويسي در اصل نمايش گرافيكي پلان ها در پروژه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. برخي از آنها براي تمامي پروژه‌ها كاربرد يكساني دارند مثل Area Tag، Callout Head يا Centerline برخي از آنها نيز براي بخش‌هاي جداگانه‌اي اعم از معماري، سازه و مكانيكال مورد تنها قرار مي‌گيرند. نمونه‌هاي معماري شامل Celing Tag و Casework Tag يا Stair Tag مي‌باشد. که در آموزش حاشیه نویسی و Tag گذاری در Revit به آنها خواهیم پرداخت.

در پروژه‌هاي پيش فرض در Revit تعداد زيادي از مؤلفه‌هاي حاشيه نويسي از قبل بارگذاري شده‌اند.اگر نمونه درستي از مؤلفه‌هاي حاشيه نويسي را در پروژه بارگذاري نكرده‌ايد Revit به شما اين اجازه را مي‌دهد تا از فهرست موجود نمونه درست را انتخاب و آنرا در پروژه بارگذاري نماييد.

بهتر است براي درك بهتر اين مطلب به ذكر يك مثال بپردازيم. يك ميز را در پروژه جاگذاري كنيد (اين ميز جز مواردي است كه از قبل در پروژه پيش فرض بارگذاري شده است) بعد به پانل Tag از نوار Amotate مراجعه كرده  روي دكمه Tag By Category كليك كنيد.

حال ميز را انتخاب كنيد چون تا به حال هيچ مؤلفه‌ي حاشيه‌نويسي براي مبلمان در پروژه بارگذاري نشده Revit از شما مي‌خواهد تا از فهرست مذبور نمونه درستي را بارگذاري كنيد.

بدين منظور در ابتداي كار به پوشه Annotations مراجعه كرده و به بخش Architectural رفته و روي گزينه Furniture System Tag كليك كنيد. روي دكمه Open كليك نموده تا Tag در پروژه بارگذاري شود. حال مي‌توانيد به آساني ميز را با مؤلفه حاشيه‌نويسي درست Tag گذاري كنيد. همچنین مي‌توانيد گزينه Custom Tag را انتخاب كرده و زماني كه داخل آنرا با مقداري پر كنيد تمام عناصر مرتبط با آن به سرعت به روز شده و مقدار مذبور را نمايش مي‌دهند. نگران نباشيد زماني كه به ديدهاي ديگر از پروژه مراجعه كنيد و Tag مذبور را در آن ديد ملاحظه نكنيد مي‌توانيد به جز موارد اندكي تمامي عناصر 2 بعدي كه شامل مؤلفه‌هاي حاشيه‌نويسي نيز هستند را به هر ديد كه مورد نظر شماست وارد كنيد.

آموزش حاشیه نویسی و Tag گذاری در Revit.ایران بیم

آموزش حاشیه نویسی و Tag گذاری در Revit

Tag گذاري فضاها :

كار را با بازكردن فايل Revit كه در فصل 8  این کتاب آمده است آغاز كنيد. اما اگر هنوز به تكميل این تمرین اقدام نكرده‌ايد آنرا با نام CO9-Rooms-and-color-Fills-start.rvt از سايت كتاب بارگذاري نماييد.

Room چیست :

Room و Room Tag دو عنصر متفاوت از یکدیگرند و درك تفاوت بين آنها بسيار مهم است. Room يك عنصر خاص بوده كه در يك فضا جاگذاري مي‌شود اما Tag مربوط به نمايش مقادير و ا طلاعات مربوط به آن فضا مي‌باشد. در بیشتر موارد مي‌توان Tag را ويرايش نمود و مقادير مربوط به آن را تغيير داد. (و برعكس) اما در هنگام حذف Room، بدانيد كه Tag مربوطه نيز حذف خواهد شد اما عكس اين قضيه درست نمي‌باشد. شما مي‌توانيد به آساني Tag مربوط به هر فضا را حذف نموده و بدانيد كه تمامي فضاها در تمامي ديدها Tag گذاري نمي‌شوند.

براي اضافه كردن يك Room به فضاي پروژه از ابزار Room واقع در پانل Room & Area از نوار Home استفاده كنيد. دو گزينه در دسترس قرار مي‌گيرد Room و Room Separation Line شما گزينه‌ي Room را انتخاب كنيد. حال شما مي‌توانيد عمليات Roomگذاري را شروع كنيد زماني كه اشاره‌گر موس روي يك فضاي بسته قرار گيرد به صورت شبرنگ نمايش داده مي‌شود و با كليك روي آن Tag مربوط در فضا جاگذاري مي‌شود حتي اگر نخواهيد كه فضاي مربوطه Tag گذاري شود.

اگر tag را انتخاب كرده و بعد به فهرست Properties آن دقت كنيد متوجه مي‌شويد كه Tag مذبور داراي پارامترهاي زيادي است.

گزينه‌ي Room Tag With Area را انتخاب نماييد. زماني اين كار صورت پذيرد مساحت فضا بر حسب واحد ترسيمي نمايش داده مي‌شود. در اين حالت فضا 274 فوت مربع محاسبه مي‌شود. اين عمليات در حين ترسيمات و تفكيك فضا بسيار مؤثر بوده و با توجه به گزينه‌ي انتخابي براي نمايش Tag هر فضا مي‌توانيد به اهداف پروژه نزديك شويد.

مؤلفه‌ي Room را انتخاب كرده تا ويژگي‌هاي مربوطه در پانل Properties Pallet نمايش داده شود. حال به سرعت و سهولت مي‌توانيد شماره فضا و حتي نام آن را ويرايش كنيد.

منبع : کتاب Revit Architecture 2012

مترجم : زهره یوسفی خو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *